Rosnička se raduje, bronz pro Slavii

To. o čem snil po losu nejeden brněnský basketbalový fanoušek, bylo tu. Boj o zlato v Nilfisk FINAL 4 obstarala dvojice celků z jihomoravské metropole. Ač podle oficiálního zápisu hostující, výhodu domácího prostředí na Rosničce měl Handicap Brno. Soupeřem mu bylo v top formě hrající KP Brno.

Atmosféra na Rosničce byla hodna souboje o Brno, navíc v nejočekávanějším utkání Nilfisk FINAL 4. Oba tábory, shodně díky klubovým barvám oděny do zelené a bílé, hnaly dopředu ty své favoritky. Utkání měl od začátku grády. Hrál se rychlý basketbal plný tvrdých osobních soubojů.

Přeci jen o něco tvrdší za hranicí faulu byly hráčky Handicapu, které jen za první poločas poslaly soupeřky 17krát na čáru trestného hodu. 15 proměněných střel pak KP drželo ve hře. Ano, celkem překvapivě to byl papírový favorit, který musel po vyrovnané úvodní pasáži dotahovat až dvanáctibodové manko.

Handicap dokázal nabourat kombinační hru soupeřek, která je zdobila nejen ve včerejším semifinále proti pražské Slavii. A to se se zraněním potýkala Regina Palušná, která byla v semifinále klíčovou hráčkou. Obrana Handicapu se soustředila i na trojkové střelkyně soupeřek, které včera byly při chuti. Dnes však takový střelecký den nezažily.

Trenér Svoboda naordinoval svým svěřenkyním do druhého poločasu zónovou obranu. Ta dokázala přibrzdit ofenzivní manévry, které Handicapu ve druhé čtvrtině vynesly 30 bodů. KP se tak dokázalo přiblížit, ale od získání průběžného vedení ho dělila větší přesnost v útoku.

I tak se povedlo KP dostat zkraje čtvrtého dějství do vedení. Po krkolomném zakončení Madden se favorit dostal poprvé od úvodu druhé čtvrtiny do jednobodového vedení. Jenže Handicap rozhodně nehodlal dobře rozehranou partii pustit. Bylo zaděláno na drama. Do hry KP se ale vrátila nervozita. Té rozhodně nepomohla úspěšná palba především Hausknechtové za tři body. Když i v závěrečné šestkové loterii prokázaly hráčky Handicapu pevné nervy, došly si zaslouženě pro titul z Nilfisk FINAL 4.

KP Brno – BK Handicap Brno 81:88 (21:21; 43:51; 64:67)

Pecková 17, Remenárová 14, Sládková, Solopova a Madden po 12, Kopecká 8, Moussa 6, Beránková 0 – Hausknechtová 26, Adamcová 16, Švrdlíková 14, Sedláková 10, Palušná 7, Kašpárková 6, Giacintová 5, Křivánková 4, Vitulová a Stoupalová 0

Fauly: 20 – 20

MVP Nilfisk FINAL 4: Jana Hausknechtová (BK Handicap Brno)

Viktor Pruša, BK Handicap Brno: „Jednoznačně největší úspěch. Nemám slov. Byli jsme po včerejšku šťastní a věděli jsme, že musíme zabojovat a nechat tady všechno. Musím před holkami smeknout, protože to, co tady předvedly, v útoku i obraně, tomu není co vytknout. Navíc v takovém krásném dramatickém zápase. Asi to nikdo nečekal a i když jsme v turnaji byli trošku podceňovaní, tak jsme se ukázali v lepším světle.“

Marian Svoboda, KP Brno: „Totálně jsme v prvním poločase propadli v obraně. Dostali jsme tam 51 bodů, což je na nás strašně moc. Sami jsme se tím dostali pod tlak. Nehráli jsme pak to, co jsme chtěli hrát. Bylo to hodně na náhodu. Na druhou stranu máme letos po Vánocích náročný program, kdy jsme absolvovali hodně zápasů na rozdíl od domácím. I do finále Poháru jsme se museli prokousat před ne úplně lehké soupeře. Ještě máme CEWL a únava u nás narůstá. Byli jsme ale favoriti a měli jsme dneska vyhrát.“

Nezastavitelná pivotka Krystal Vaughn, která se zaskvěla 39 body do koše Trutnova, dotáhla pražskou Slavii k bronzovému umístění v Nilfisk FINAL 4 Českého poháru 2017. Střely do čtyř metrů kolem koše proměňovala jako automat, svůj celek dovedla k vítězství 86:67 a alespoň částečně tak zmírnila hořkost z nedělní semifinálové porážky od KP Brno. Navíc jde o vůbec první medailový úspěch pražského klubu.

Trutnovské Lokomotivě svitla největší zápasová naděje za úvodního vedení 13-18. Pak ale ještě zesílila svou aktivitu Vaughn a řídila obrat na 31-21, přičemž už po 13 minutách měla na kontě 14 bodů. Slavia i při své osmičlenné sestavě vydržela celoplošně bránit a po většinu dalšího průběhu si udržovala dvojciferné vedení, byť zejména 20bodová trutnovská top skórerka Hindráková se ještě několikrát pokoušela favorita ohrozit a manko svého celku snížit.

Vítězky dominovaly na doskoku (52-36), body zpod koše (48-20) a z druhých šancí (19-3). Jedinou silnější statistikou poražených byly trojky (20/7).

BLK Slavia Praha – Lokomotiva Trutnov 86:67 (24:21, 49:38, 68:56)

Vaughn 39+15 doskoků, Russell 17, Felixová 9, Vondráčková 8, Jakšič 6, Pudláková 4, Klokočníková 3, Dvořáková 0 – Hindráková 20, Vacková 11, Kozumplíková 9, Prokešová 8, Štěbetáková 5, Boudreau 5, Patočková 3, Rlichová 3, Bouman 2, Vašáková 1, Herinková 0, Vymazalová 0

Fauly: 20 - 19

Martin Stavěl, BLK Slavia PrahaPro nás to bylo důležité vítězství. Tyhle turnajové zápasy dvou zklamaných jsou vždy ošidné. Nevíte v jaké náladě který tým přijde. My jsme se snažili hráčky uklidnit a namotivovat. Včera jsme prohráli, ale když už jsme to byli, chtěli jsme získat medaili. V útoku jsme předvedli standardní výkon, Krystal Vaughn nadstandardní. Vážím si zejména toho, že si některé hráčky daly říct a dominovali jsme na dostkoku. To byl jeden z klíčových faktorů vítězství. Obrana v první čtvrtině a v polovině druhé se mi nelíbila. Od druhého poločasu jsme začali utahovat šrouby. Po většinu času jsme vydrželi celoplošně bránit. Jsem rád, že jsme to ve dvou dnech zvládli, takže fyzicky na tom nejsme špatně. Zasloužené vítězství, vážíme si ho a máme bronzovou medaili.

Petr Kapitulčin, BK Lokomotiva Trutnov: „Zápas rozhodly tři věci – obrovská kvalita Vaughn, kterou se nám nepodařilo ubránit. Druhou věcí bylo to, že jsme za stavu 13:18 dovolili šňůru 18:3 v době, kdy by tam mentální a fyzické síly měly být a z naší strany tam byla papírově nejsilnější sestava, která to nezvládla. Třetím důvodem je jednoznačně doskok. Pokud jsou v takovém utkání body z útočného doskoku 19:3, tedy rozdíl 16 bodů, tak to je jednoznačně rozdíl v zápase. Je to stejné jak včera. Porazila nás pivotka soupeře. My jsme na ní nenašli protizbraň. Bouman po zranění ještě nepředvádí výkony, jaké by měla, ale i tak by mohla podávat lepší výkony a druhá je samozřejmě kvalita hráček ať už Palušné nebo Vaughn.“