Roční příprava na mládežnické šampionáty. Projekt ČBF Summer Academy je v plném proudu

Koronavirová krize způsobila komplikace v celém sportovním světě a výjimku nedostal ani mládežnický basketbal. FIBA Europe zrušila všechny evropské šampionáty v kategoriích do 16, 18 i 20 let. Sportovní sekce České basketbalové federace tak přišla s projektem ČBF Summer Academy s cílem připravit mladé reprezentanty na šampionáty v příštím roce.

 

„Když 7. dubna FIBA rozhodla o zrušení všech mládežnických šampionátů, věděli jsme, že i tak s národními týmy chceme v létě pracovat, protože v tom vidíme smysl. Já osobně vidím smysl v tom, že nejlepší hráči své kategorie se potkají na delší dobu a denně se konfrontují a konkurují si, a především ta konkurence je posouvá dál. Naše pozornost se obrátila do dvou směrů – zaprvé k létu 2021, a proto jsme všechny ročníky posunuli k následujícímu létu. Tedy kluky, kteří letos ještě spadali do U16, už jsou součástí výběru U18 a tak dále. A druhou pozornost jsme věnovali samotným hráčům. To, co se může zdát jako promarněná šance, že se nejelo na mistrovství Evropy například divize A v U20 do Litvy, je na druhé straně i velice zajímavá příležitost, aby hráči i realizační týmy mohli pracovat bez tlaku na výsledky, aby se soustředili sami na sebe, na svoje přednosti i nedostatky a mohli pracovat na svém rozvoji. A právě tohle je cílem letošního léta,“ popisuje vedoucí úseku chlapeckých mládežnických reprezentací na ČBF Jiří Welsch.

 

Projekt a jeho tři základní cíle přibližuje také sportovní ředitel ČBF Michal Ježdík.

 

„Zaprvé chceme dát prostor co největšímu počtu hráčů, zadruhé chceme prodloužit přípravu na evropský šampionát, která běžně začíná jen pár měsíců před samotným turnajem a zatřetí se chceme zaměřit více na herní činnosti jednotlivce a celkově komplexní rozvoj hráčů, když je na to čas. Budeme pracovat i na kondiční stránce s tím, že hráče čekají různé testovací baterie,“ dodává Ježdík ke kempům, které probíhají od poloviny června na různých místech republiky a vyvrcholí na začátku srpna společným setkáním reprezentačních výběrů s mužským týmem nazvaným Lions week, které bude představeno v samostatném článku.

 

„Chceme vytvořit prostor a příležitost k prolínání různých věkových kategorií a aby některé z tréninků vedli zahraniční experti. Teď tady bude týden Stefan Weissenböck, jednáme s Torstenem Loiblem, který je zároveň bývalým sportovním ředitelem japonské federace,“ vyjmenovává zahraniční experty spolupracující s ČBF Ježdík. Weissenböck je známý zejména jako střelecký kouč jediného Čecha v NBA Tomáše Satoranského.

 

Do budoucna je podle Ježdíka cílem mít zahraniční experty u mládežnických reprezentací trvale. Plus se do rolí asistentů i hlavních koučů profilují trenéři, kteří se pohybují u týmů Kooperativa NBL. U mužů jde o asistenty Petra Czudka s Janem Pospíšilem, v kategorii U20 Lukáš Pivoda a Antonín Pištěcký, u U18 Dino Repeša.

 

„U každého reprezentačního družstva chceme mít jednoho zahraničního experta. Ne v roli hlavního trenéra ale spíš nějakého konzultanta. Ten by měl přinášet mezinárodní zkušenosti, jiný pohled na věc. Zároveň je oproštěn od vztahových věcí, kterých se my Češi nevyhneme. Navíc chceme dát příležitost mladším trenérům, se kterými máme zkušenosti buď z vzdělávacích programů nebo dalších akcí, které děláme. Většinou jsou to trenéři, kteří jsou nějak napojení na celky KNBL,“ pokračuje Ježdík.

 

A jací zahraniční experti jsou pro mládežnické reprezentace ve hře?

 

„U U15 a U16 je Loibl začleněný do realizačního týmu, u U18 je to Dino Repeša, u dvacítek zatím jednáme. Jsme v jednání se Stefanem Weissenböckem i Francesco Cuzzolinem, což je elitní kondiční trenér v Evropě. Myslím, že základ je velmi dobrý,“ uzavírá Ježdík.    

Autor:
Reklama
Idnes Premium kampaň