Reprezentační kadeti otočili na ME duel s Portugalskem

Čeští basketbalisté do šestnácti let mají na evropském šampionátu v černohorské Podgorici na svém kontě druhou výhru. V poslední čtvrtině dokázali otočit duel s Portugalskem a zvítězili 68:64. Turnaj pro ně pokračuje v sobotu utkáním proti Nizozemsku.

Mladým Lvům v druhém duelu na turnaji moc nevyšel a Portugalci utekli do rychlého vedení. Krizová byla hlavně druhá polovina první čtvrtiny, kdy z vyrovnaného stavu dohráli Portugalci čtvrtinu sérií 10:1. Český tým prohrával až o deset bodů a dlouho se nemohl přes dobrou hru soupeře prosadit a otočit skóre. Těsně před poločasem to bylo jen o bod, do vedení ale český tým nešel a ve třetí čtvrtině znovu prohrával dvouciferným rozdílem.

Poslední čtvrtina se však povedla Lvům parádním způsobem a bod po bodu v ní začali skóre otáčet. Pět minut před koncem se podařilo konečně srovnat, když se po rychlém brejku prosadil Matěj Dáňa a o minutu později šli Lvi konečně do vedení. To narostlo dvě minuty před koncem na tři body a vypadalo to dobře, jenže pak srovnal košem s faulem nejlepší střelec zápasu Almeida. Po následné divoké sekvenci, kdy Češi předvedli lacinou ztrátu a Portugalci zahodili jasnou šanci, se prosadil aspoň jednou z čáry trestného hodu Lukáš Charvát. Lvi přežili volnou trojku Portugalska a po obranném doskoku byl faulován a následně proměnil obě šestky Jakub Nečas. Pak se znovu objevily na obou stranách ztráty a klid dala českému týmu až šestka Matěje Dáni.

Portugalsko – Česká republika 64:68 (18:9; 32:25; 53:46)

Almeida 25, Morais 16 – Šafařík 15, Dáňa 14, Nečas 13, Charvát 10, Žejdl 7, Husták O. 5, Švec 3, Dohnal 1, Husták A., Křivánek, Vrábel a Rytíř 0

TH: 16/11 – 32/18

Trojky: 5 – 6

Doskoky: 39 – 49

Zisky: 13 – 9

Ztráty: 14 – 24

Asistence: 13 – 12

Fauly: 24 – 17