Řekyně přestřílely Lvice a těm se zkomplikoval postup do play-off

České basketbalistky nastoupily v Debrecínu proti Řecku a potřebovaly zvítězit, aby si vytvořily co nejlepší pozici pro případný postup do play-off a potvrdily tak velmi cenné vítězství nad Běloruskem z úvodního utkání osmifinále.

První čtvrtina přinesla nečekaně otevřenou ofenzivní partii. Řecké zápasy na tomto šampionátu se vyznačovaly především nízkým skóre. Oba týmy se předháněly, kdo nastřílí více trojek. Češky stihly hned dvě z prvních dvou útoků a do konce první desetiminutovky jejich počet zdvojnásobily. Řekyně se sice zastavily na dvou, ale právě ta druhá je poprvé dostala do vedení. Češky navíc ztrácely na doskoku 3:12.

Jak Řekyně první čtvrtinu zakončily, tak druhou začaly – trojkou. Jejich vedení najednou bylo pětibodové, ale Češky v tu chvíli nenechaly soupeře výrazněji poodskočit. Ofenzivní představení však pokračovalo dál, především díky trestným hodům na obou stranách. Lvice si vypracovaly šestibodový náskok, ale soupeř byl houževnatý a nastřílel za první poločas 43 bodů, což je o bod více než v celém utkání proti Francii.

Po změně stran přitvrdily obrany na obou stranách, ale Lvice si přesto vybudovaly až devítibodové vedení. Řekyně si ale nenechaly zápas utéct a trpělivou hrou snižovaly český náskok. Hodně jim k tomu pomáhaly i české fauly. Nejen že posílaly soupeřky na čáru trestného hodu, ale čtvrtý faul si udělala Veronika Bortelové, po třech osobních chybách měly Ilona Burgrová, Jana Veselá a Michaela Stejskaková. Ve druhé polovině třetí čtvrtiny se Češky trápily na útočné polovině a nechaly soupeřky přiblížit se na dostřel.

Bohužel to se ukázalo jako velmi důležité pro konečný výsledek. České basketbalistky sice opět odskočily na pět bodů, ale nadále se trápily v útoku a nechaly Řekyně zápas otočit. Hlavní roli v závěrečných minutách hrála Kaltsiud, která proměňovala těžké střely a získávala na sebe fauly. Češky ještě přiblížila trojka Hanušové na jediný body, ale Řekyně opět odskočily, s čímž nezmohly nic ani závěrečné střely Lvic.

Češky ještě mají šanci na postup do play-off, ale musí bezpodmínečně porazit Turecko a spoléhat na souběh okolností v ostatních zápasech.

Řecko – Česká republika 74:71 (24:22; 43:48; 56:58)

Hanušová 16, Bortelová 15, Elhotová 14, Burgrová 10 - Kaltsiduová 20, Dimitrakuová 15, Spanuová 12.

Fauly: 22 - 20

Trestné hody: 17/12 - 23/20

Trojky: 9 - 4

Doskoky: 30 - 32

Lubor Blažek

"My dnes hráli na vítězství a nikdo nekalkuloval, co a jak mmůže stačit. Na tuto otázku nejsem připravený, protože jsme věřili, že to dnes zvládneme.

Holky se snažily se maximálně, ale dělaly jsme chyby. Ne proto, že něco neplníte, ale že se ta situace na hřišti nějak vyvinula.

Nám dnes role favorita neseděla. Moc jsme chtěli vyhrát a to nikdy nevěští nic dobrého.

Já si myslím, že se pořád dělá aféra z našeho působení tady. My se nepotřebojujeme zmátořit. Tým dře, dělá pro úspěch maximum a v současném stavu přerodu dělá maximum a hraje hezké zápasy. Já z toho nedělám absolutně žádnou tragédii."

Veronika Bortelová

"My jsme dělaly hrozné chyby. Hned po zápase jsme se s holkama a trenérem bavili, že jsme dostaly strašně jednoduché koše. Vyhození z autu, zpod koše, to se prostě nesmí stávat. Takhle daly tak deset bodů a to je strašně moc. Obrana byla prostě špatná.

Ony dostaly Alču od trojky, je možné, že se mohl písknout faul a mohla dát ještě jeden bn bod, ale já to neviděla. Měli jsme ještě v koncovce čtyři vteřiny na útok, ale jak pan Blažek říkal, tam byl problém u stolku. Jestlil bylo 3,9 nebo 3,6 a to dalo těm Řekyním hrozně moc času na to, aby si srovnaly obranu. Kdybychom ten signál zahrály, tak to klidně mohlo dopadnout jinak. Netvrdím, že by to tak dopadlo, ale neměly by čas na zformování obrany.

Ty lehké koše neměly padnout, měly jsme si víc pomáhat. Věděly jsme, že když Kalcidou bude mít balon tak bude střílet nebo najíždět, měly jsme to risknout a jít do zdvojení a nenechat tam spoluhráčku samotnou. Hrozně špatně jsme si pomáhaly.

Nemůžeme počítat vůbec nic, my musíme do toho zápasu jít naplno a pokusit se ho vyhrát. Tady žádné kalkulace kolem neexistují. Dnes jsme to pokakaly, tak musíme to vynahradit nedělí.

Jako tragédie to není, ale tenhle zápas jsme měly vyhrát. Nevyšla nám obrana, zkolabovala.

Nevím, špatně jsme si pomáhaly a komunikovaly a ony nás zastavily tou svou zónou."