Rázný vstup Lvic U16

Velmi dobrý start do evropského šampionátu divize B v turecké Konyi si připsaly české basketbalistky do šestnácti let. Svěřenkyně Richarda Fouska si na úvod základní skupiny poradily hlavně drtivým vstupem do zápasu s Lucemburskem 84:37 a mají první výhru. Turnaj pro ně pokračuje v sobotu od 13 hodin utkáním s Nizozemskem.

Češky chtěly do utkání vstoupit agresivně, a to se jim povedlo. Soupeřky nutily tvrdou a přesnou obranou k chybám a v páté minutě vedly 16:0, než se Lucembursko poprvé dokázalo prosadit. Český nápor ale pokračoval dál a o chvíli později svítilo na tabuli drtivé skóre 22:2. Nakonec daly hráčky Lucemburska za první čtvrtinu šest bodů. Mírné zlepšení na lucemburské straně přišlo ve druhé čtvrtině, ale česká ofenziva už byla rozjetá a celkem pohodlně navyšovala vedení. Češky podávaly týmový výkon, nikdo střelecky výrazněji nevyčníval a ani nevadilo, že Lvice proměnily pouhé dvě trojky z 22 pokusů za první půli. Rozdíl ve ztrátách byl totiž 4:22.

Po přestávce se česká ofenziva lehce zpomalila, ale obrana i ve třetí a čtvrté čtvrtině fungovala slušně. V závěrečných dvou čtvrtinách daly hráčky Lucemburska po deseti bodech a Češky i přes prostřídání lavičky bez potíží udržovaly, a ještě i mírně navyšovaly náskok až na maximální rozdíl 47 bodů, o které zápas i skončil.

Český tým za druhý poločas spáchal čtrnáct ztrát, ale i tak to ani zdaleka nemělo na celkových 43 ztrát Lucemburska, což Češky potrestaly 41 body. Jen střelbu z dálky se nepodařilo ani po přestávce vytáhnout, dva úspěšné pokusy z deseti úspěšnost výrazně nevytáhly. Do utkání naskočilo jedenáct českých hráček a všechny daly alespoň dva body, nejlépe na tom byly třináctibodové Karolína Taušová a Anna Běláčová.

Barbora Vyhlídová (hráčka českého týmu): „Do zápasu jsme vstoupily výborně. Hrály jsme celou dobu s vysokým nasazením a všechny hráčky se bodově prosadily. Jediné, co nám nešlo byly střely z dálky, ale to do dalších zápasů určitě vylepšíme. Těšíme se na další zápasy.“