Rakousko po přestávce složeno

Dobrý vstup do evropského šampionátu osmnáctiletých mají za sebou české reprezentantky. V rumunské Ploješti na turnaji divize B na úvod přehrály Češky Rakousko 80:69 a nakročily k postupu do play off. Turnaj pro ně pokračuje v neděli utkáním se Slovenskem.

Český tým neměl ideální vstup do zápasu, když nefungovala příliš obrana ani doskakování a Rakušanky bez větších potíží držely krok. Navíc v utkání brzy dohrála Nikola Večeřová, která po necelých třech minutách nešťastně upadla na doskoku a do zápasu se už nevrátila. Skóre se převracelo ze strany na stranu prakticky celý první poločas, i když byl český tým více času vpředu, nedokázal si vytvořit vyšší náskok.

Zlom nastal až ve třetí čtvrtině, kdy český tým, pravděpodobně podpořený motivační poločasovou řečí od trenéra Viktora Pruši, vstoupil do hry s daleko větší energií na obou koncích palubovky. Začalo se dařit v útoku, ale vše vycházelo z kvalitní obrany, která nutila Rakušanky do těžkých střel a náskok postupně rostl. Nejlepší byla prostřední část třetí čtvrtiny, kdy český tým vystřihl sérii 11:0 a nakročil k výhře, protože se poprvé utrhl do dvouciferného vedení. Celkově Lvice nastřílely za třetí čtvrtinu 29 bodů a vyhrály ji patnáctibodovým rozdílem. České vedení bylo ve druhé půli až šestnáctibodové, ale v úplném závěru možná pod dojmem náskoku Češky lehce polevily, netrefily několik snadnějších střel a Rakušanky ještě mírně snížily.

Český tým se blýskl 18 útočnými doskoky a deseti zisky, soupeřky donutil k 21 ztrátám. Podařilo se trefit sedm trojek, tři z nich vsítila sedmnáctibodová Ema Bláhová, která skvěle doplnila pětadvacetibodovou Emílii Brzoňovou. Deset bodů s osmi doskoky dodala Kateřina Kalná.