Řadu detailů si z toho můžu vzít - říká po měsíční zkušenosti na univerzitě Milena Moulisová

Uplynulý měsíc strávila ústřední trenérka mládeže Milena Moulisová v Americe. Díky programu FIBA Europe pro absolventy certifikátu FECC měla možnost nahlédnout pod pokličku univerzitního týmu University of Delaware. Zpátky do České republiky si nepřivezla celé basketbalové recepty, ale střípky poznatků, které mohou český basketbalový produkt okořenit.

 

Hodnoceni_AmerikaMilena Moulisová byla vybrána mezi sedm účastníků z více jak dvou set uchazečů. V historii existence projektu byla dokonce první ženou, které se podobná možnost naskytla. Celý projekt je hrazen z prostředků FIBA Europe, Olympijské solidarity a University of Delaware. Mileně Moulisové se splnilo přání, když právě součástí univerzitního týmu jednoho ze spolupořadatelů se chtěla stát. Měsíc strávený za mořem pak trenérce v mnohém odhalil silné i slabé stránky amerického univerzitního systému.

 

„I když basketbalová úroveň týmu byla průměrná, z měsíční zkušenosti si mohu vzít řadu detailů pro projekty, které mě v rámci mé pozice na ČBF čekají, jako například koncepce mládežnického basketbalu, kempy budoucích nadějí, semináře či basketbalový slovník,“ má Moulisová jasno v tom, že pobyt na univerzitě byl pro další práci inspirativní.

 

„Systém univerzitního basketbalu je velmi odlišný v mnoha aspektech – taktika, struktura soutěže, pravidla, tréninkový proces, atd. Uvedu jeden příklad: u nás se klade důraz na rychlý protiútok, oni se soustředí hlavně na postupný útok, na zakončení mají 30 sekund. My se můžeme více soustředit na rozvoj hráčů a týmu. Na univerzitě se hráčky každým rokem mění a činnost trenéra se tak blíží spíše té manažerské, kdy většina jeho práce je zaměřena na získávání nových hráček v několikaletém předstihu,“ nachází v obou systémech řadu odlišností.

 

Do detailů pak jednotlivé prvky rozebírá ústřední trenérka mládeže ve svých čtyřech blozích, které v zámoří sepsala. Každý z nich se věnuje jinému tématu:

- Coaching Staff – Realizační tým

- Vybavení univerzitního týmu

- Tréninkový proces a přípravné období

- Na jeden den studentkou

 

Například ve druhém blogu si můžete prohlédnout detailní rozbor vybavení, jaké mají hráčky a realizační tým k dispozici. „Ty podmínky jsou opravdu nesrovnatelné. Sama praxe ale ukazuje, že výsledný produkt ve většině případů není na vybavení zcela závislý,“ dodává. „Američané mají skvělou organizaci doprovodných akcí pro podpůrné prostředí a oddanost vůči svému klubu a jeho identitě. To by mohlo být impulzem pro některé české kluby,“ míní Moulisová.

 

To, že v realizačním týmu najdete v podstatě na jakoukoliv věc určeného člověka, nemusí být vždy jen ku prospěchu věci. „U nás se chtějí trenéři dále vzdělávat, zajímají se o problematiku např. fyziologie zátěže, psychologie a podobně, mají trenérské vzdělání, jsou licencovaní. Tam na všechny tyto oblasti mají buď specialisty, ale pouze u nejlepších univerzit, nebo trenér takový přehled nemá a ani se mnohdy o nic jiného než vítězství nezajímá, což má velký vliv na sestavování tréninkového procesu,“ ocenila české trenéry.

 

Kromě samotné stáže na univerzitě byl čas si popovídat i s ostatními účastníky projektu z jiných evropským zemí: „Musím říci, že český systém oceňují. Někteří nám závidí náš systém center a zkušenosti s výchovou mladých basketbalistů a basketbalistek, i finanční podporu. Máme na čem stavět a náš mládežnický program vylepšovat, což je momentálně mým hlavním cílem.“

 

Je jasné, že v každé koncepci se dají najít nedostatky, na jejichž odstranění je potřeba pracovat. Navíc do nich vstupují odlišná prostředí. Z univerzitního systému si tak můžeme vyzobat detaily, které český systém oživí a doplní v těch oblastech, kde to potřebuje nejvíce a kde je to vůbec možné.

 

 

Autor:
Reklama
Hyundai Tucson