První skalp Nizozemců

Hodně zamotaná je před posledními zápasy situace ve skupině B na evropském šampionátu mužů do šestnácti let Divize B v severomakedonském Skojpe. Čeští basketbalisté v rámci pondělního programu zdolali dosud neporažené Nizozemsko 69:63 a při dvou postupujících mají na čele tabulky stejnou bilanci jako Černá Hora a právě Nizozemsko. Svoji základní skupinu dohrají v úterý od šestnácti hodin duelem s Kyprem.

Po průměrné úvodní sedmiminutovce, ve které český tým nestíhal a ztrácel 8:18 přišlo po oddechovém čase kouče František Róna málo vídané vzepjetí. Češi nejprve na zbytek první čtvrtiny zavřeli svůj koš, nedostali ani bod a třemi koši se dostali alespoň částečně na kontakt. Pak ale předvedli ve druhé čtvrtině málo vídanou ofenzivní explozi. Dali celkem 33 bodů, trefili šest trojek (v první čtvrtině ani jednu), inkasovali od trápících se Nizozemců jen deset bodů a drtivým náporem včetně koše s klaksonem poločasu natáhli své vedení až na devatenáct bodů.

Bohužel se po přestávce, jak už to bývá v mládežnickém basketbale typické, duel kompletně otočil na hlavu. Nizozemci vlétli do třetí čtvrtiny s obrovskou energií, začali sázet jeden koš za druhým a najednou to byli Češi, kdo nestíhal. Za prvních pět minut druhé půle dali Češi jen dva body a třináct minut před koncem bylo srovnáno 51:51. Aby ale duel nebyl málo zajímavý, poslední tři minuty třetí čtvrtiny skórovali jen Češi, trefili se dvakrát za tři body a do poslední čtvrtiny si odnesli mírný náskok. Poslední čtvrtina pak byla plná nervózní hry a chyb, na koše byla spíše skoupá. Ale Čechům to tolik nevadilo, byli celou dobu mírně vpředu. Těsné vedení, konkrétně šest bodů si po vydřených šestkách Samuela Nohela přenesli i do poslední minuty a půl. Nizozemci snížili šestkou a následným košem, ale Kryštofové Brezík s Davídkem a znovu Nohel proměnili pět ze šesti šestek a definitivně odrazili nizozemský nápor.

Češi vyhráli i přes 20 ztrát a dovolených osmnáct útočných doskoků nebo devět zahozených šestek. Dvanáct bodů dal Václav Nosek, jedenáct Jakub Žalud a deset Samuel Nohel.

Ondřej Pospíchal (hráč českého týmu): „V první čtvrtině nás soupeř překvapil agresivitou a rychlostí ale na k začátku druhé jsme se kousli a začali jsme bojovat zpátky a díky úspěšné vlně jsme se dostali do velkého vedení. Na začátku druhého poločasu nám to však přestalo padat a soupeři nás dotahovali. Nakonec jsme ale udrželi vedení a zápas jsme vyhráli. Potřebovali jsme sice vyhrát alespoň o 14 bodů abychom se umístili lépe v tabulce, to se nám nepodařilo ale výhra se samozřejmě počítá.“

Tomáš Bartošek (asistent trenéra českého týmu): „K tomu, abychom měli postup ve vlastních rukou jsme potřebovali porazit Nizozemsko vyšším rozdílem. Podařilo se nám je porazit, ale rozdíl nebyl dostačující, abychom měli v tabulce tří pozitivní skóre. Úvod utkání patřil soupeři, ale změněnou obranou ve druhé čtvrtině jsme si vypracovali větší bodový náskok a dostali jsme soupeře pod tlak. Bohužel jsme nezachytili vstup do třetí čtvrtiny, kde soupeř taky změnil obranu a dokázal se přiblížit pod hranici deseti bodů. V tomto skóre už se utkání dohrálo. My jsme velmi rádi, že jsme dokázali porazit tak kvalitní tým jako je Nizozemsko a musíme se připravit dobře na další utkání s Kyprem a věřit v souhru dalších výsledků.“

Chance 3x3 Tour 24