Přípravný zápas: ČR - Portoriko 54:66

V Trutnově dnes začala pro svěřenkyně Lubora Blažka herní příprava před Olympijskou kvalifikací. Ve východočeské Mekce ženského basketbalu jim byl soupeř Portorika, který se připravuje taktéž na ankarský souboj o Londýn. Kromě toho čeká na Portoričanky ještě první část kvalifikace MS.

Česká republika – Portoriko 54:66 (22:17; 37:35; 48:52)

Body: Štěpánová 12, Reisingerová a Pecková po 8, Elhotová a Hanušová po 6, Zrůstová a Zohnová po 5, Jílečková 4, Bartoňová, Uhrová, Křížová a Bartáková 0 – Sepulveda 16, Cortijo 14, Placido 13

Technický zápis zde.

Češky nastoupily do zápasu bez silné šestice Hana Horáková, Jana Veselá, Eva Vítečková, Ilona Burgrová, Michala Hartigová a Petra Kulichová. Skóre zápasu otevřela symbolicky nejstarší hráčka na hřišti Petra Reisingerová. Pak už převzaly taktovku v českém týmu mladice Kateřina Elhotová a Alena Hanušová. Po úvodním bodovém náporu lvic se soupeřky vzpamatovaly a dokonce se dostaly do vedení především zásluhou úspěšných trojek. Pozici bodově úspěšnějšího týmu si ale svěřenkyně Lubora Blažka dokázaly ještě do prvního klaksonu vzít zpět.

Nástup do druhé čtvrtiny zle nevyšel českému družstvu. Portoričanky se bodovou šňůrou 8:0 dostaly do vedení. Až po oddechovém času Lubora Blažka se dokázaly lvice prosadit. Šest bodů za stejný počet minut bylo ale málo, a tak se ze zápasu stala vyrovnaná bitva. Na Portoričankách bylo vidět, že jsou již pár měsíců spolu a k zápasu nastoupily z plné zápasové přípravy. Naopak Češky v minulém týdnu polykaly tréninkové dávky na kondičním soustředění v okolí nedalekých harrachovských kopců.

Začátek druhého poločasu nabídl podobný obrázek jako druhá čtvrtina. Češky se jen těžko prosazovaly a daly tak soupeřkám možnost vypracovat si vedení. Ve chvíli, kdy se nedaří v útoku, musí tým zabrat v obraně. A právě o to se družstvo Lubora Blažka snažilo. Stačilo to na chvilkové dotažení rozdílu ve skóre, ale Středoameričanky si po dalších chybách českých reprezentantek na útočné polovině vzaly vedení zpět.

Poslední čtvrtině kralovaly na obou stranách nepřesnosti, a tak moc pohledný basketbal nepřinesla. I když si Češky dokázaly během jednoho útoku i třikrát po sobě doskočit míč, jejich bodová sbírka se rozrůstala jen velmi pomalu. Toho dokázaly soupeřky využít a postupně zvyšovat svůj náskok. Portorická lavička žila každým úspěšným momentem svých spoluhráček a Češkám nepomohla ani tradičně výborná podpora publika v Trutnově.

Zítřejší zápas mezi oběma soupeři je na programu opět zítra od 18 hod.

Lubor Blažek: „Pro nás to bylo první utkání. Hráli jsme v trochu jiné sestavě, protože je potřeba vyzkoušet všechny hráčky, dát jim větší šanci. Nominace není ještě jasná a já se nechci vracet jenom ke stereotypům, že když někdo už byl v týmu opakovaně, tak bude znovu. Potřebovali jsme si v tom trochu udělat jasno. Zítra ta sestava bude jiná. Z výkonu nejsem zklamaný. Dělali jsme 14 dní kondici a basket jsme začali až na konci minulého týdne. První basketbalový trénink jsme měli až tady v Trutnově. Na naší hře to bylo vidět. Pouštěli jsme hodně pozic do střel. Oni mají dva měsíce za sebou a odjíždí rovnou příští týden na kvalifikaci MS, takže by teď měli být na tom top vrcholu formy. Vyhráli v obraně, nebyli jsme schopní se prosadit proti jejich tvrdosti. K tomu hodně přispělo to, že v tom systému se hráčky ještě ztrácejí a často začínají ve špatném postavení.“