EuroBasket Women

Česká patnáctka

České basketbalistky se chystají už na svou 15. účast na EuroBasketu v řadě. To je nejdelší současná řada ze všech účastníků mistrovství Evropy. EuroBaket bude první takovou trenérskou zkouškou pro Romanu Ptáčkovou. Ta má bohaté zkušenosti z vedení mládežnických národních týmů na mistrovství Evropy i světa.

Česko vysílá do boje omlazený, ale o to více ambiciózní tým. Že ambice nejsou jen lichým přáním dokazuje bilance z přípravy, kdy si české basketbalistky poradily s Tureckem, Německem, dvakrát s Velkou Británií a dvakrát se Slovenskem. Nestačily pouze na Lotyšsko.

 

Rozlosování a hrací systém

Skupina A (Tel Aviv): Černá Hora, Lotyšsko, Španělsko, Řecko
Skupina B (Tel Aviv): Belgie, Itálie, Česko, Izrael
Skupina C (Lublaň): Německo, Velká Británie, Slovinsko, Francie
Skupina D (Lublaň): Turecko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko

Přímo do čtvrtfinále postupuje jen vítěz skupin. Týmy na druhém a třetím místě budou hrát křížem se stejně postavenými celky z druhé skupiny hrané v tom samém městě o postup do play-off. Pro čtvrtého v pořadí šampionát končí. Od čtvrtfinále už se celý program přesouvá do slovinské Lublaně. Kompletní program celého šampionátu najdete zde.

  

Rozpis českých utkání v základní skupině

15.06.2023, 14:00
Itálie - Česko 58:61 (17:17 33:32 50:43)

16.06.2023, 11:15
Česko - Belgie 41:84 (11:20 26:39 33:64)

17.06.2023, 17:00
Česko - Izrael 61:52 (19:11 32:30 46:42)

Všechna česká utkání můžete sledovat v přímém přenosu na programu ČT sport.

 

Kvalifikace o čtvrtfinále

České basketbalistky obsadily ve své skupině druhé místo a o čtvrtfinále se tak utkají se třetím týmem skupiny A, kterým je výběr Řecka.

19.06.2023, 17:00
Česko - Řecko 79:76 (22:22 41:42 61:61)

 

Čtvrtfinále

22.06.2023, 12:15
Maďarsko - Česko 62:61 (7:11 29:22 48:39)

 

O 5. - 8. místo

Do olympijské kvalifakce postoupí pět nejlepší celků z EuroBasketu a Francie. Vzhledem k tomu, že Francie postoupila do semifinále, zajistí si místo v OQT i 6. celek z letošního EuroBasketu.

24.06.2023, 12:00
Německo - Česko

 

Nominace

Finální nominaci najdete na této stránce.

 

Reprezentace
Rozhovory

Gasol mi hodně pomohl. A Ocampo? Je úplně jiný

Patří ke „španělské divizi” nových mladých reprezentantů čekajících v zahraničí na průlomovou sezonu. Dvaadvacetiletý křídelník Ondřej Hanzlík v ročníku 2022/23 zažil v dresu Girony prvních 172 minut se 46 nastřílenými body v elitní španělské soutěži ACB.

Reprezentace

Lvice i podruhé zdolaly Slovenky

Čtyři výhry a nula porážek je bilance českých reprezentantek po červnové části přípravného období na předkvalifikaci o světový šampionát. Svěřenkyně Romany Ptáčkové zdolaly ve středečním duelu podruhé Slovenky, tentokrát 65:54. Nyní čeká reprezentační hráčky individuální program, znovu se sejdou na konci července, kdy je čeká kondiční soustředění ve Slovinsku. 

Reprezentace
Rozhovory

Vyhrát „dědův pohár”? Uvidíme, jak se bude dařit

Po dlouhých pěti letech se letos na jaře rozloučil s prvodivizní scénou americké univerzitní soutěže, a to docela slušnými čísly v bonusové sezoně. Průměrně vršil 12 bodů a 3,4 doskoku za 21 minut s 35procentní střelbou trojek, což na pivota není vůbec špatné.

Reprezentace
Rozhovory

Pro lidi zvenku to dopadlo i překvapivě

Se 14 body, k nimž přidal i pět doskoků, byl forward David Böhm v posledním třetím duelu na reprezentačním turnaji týmů do 23 let ve španělské Melille druhým střelcem lvů. A i přes těsnou porážku s výběrem amerických univerzit (79-82) viděl na zápase řadu pozitiv.

Reprezentace

Ztráty větším faktorem než doskoky

Čeští basketbalisté mají za sebou třetí utkání ve třech dnech na mezinárodním turnaji U23 v Melille. Podruhé v řadě podlehli soupeři těsným rozdílem. Zatímco včera nestačili na Němce o dva body, dnes odcházeli z palubovky poraženi od výběru amerických univerzit o tři body.

Reprezentace

Češky pokračují v ofenzivních hodech, zdolaly i Slovenky

Tradiční soupeřky si pro přípravné období před srpnovou kvalifikací přizvaly české basketbalistky. Ve dvou duelech na Královce se po Finsku v minulém týdnu tento týden střetnou se Slovenkami. První utkání ovládly v úterý poměrem 85:60, druhý duel se hraje ve středu ve stejné hale za zavřenými dveřmi. 

Reprezentace

Hanzlík: Ke spokojenosti něco chybí

Dnes od 18 hodin zakončí čeští reprezentanti do 23 let turnaj ve španělské Melille. Ve svém třetím vystoupení ve třech dnech vyzvou výběr z amerických univerzit. Svěřenci trenéra Diega Ocampa mají zatím bilanci 1-1. Důležitější ale je, že v utkáních se Španělskem a Německem zanechali pozitivní dojem.

Reprezentace

Naděje mistrů světa těsně unikly českým bojovníkům

Čeští basketbalisté do 23 let odehráli na mezinárodním turnaji v Melille další zajímavý part. Tým pod vedením trenéra Diega Ocampa čelil reprezentační budoucnosti aktuálních mistrů světa. Výběru Německa do 23 let nakonec podlehl až v samotném závěru rozdílem dvou bodů. Vše ale mohlo být jinak.

Reprezentace
Rozhovory

Nejbronzovější ze lvů: V obraně jsem udělal velký progres

Před svou druhou španělskou sezonou si vybral zápas ke zviditelnění dokonale. Na reprezentačním turnaji v Melille výběrů do 23 let zazářil proti domácímu Španělsku 13 body, pěti doskoky, z nichž dva sebral v útoku, třemi zisky a dokonce jedním blokem, jako by tím chtěl demonstrovat letošní zlepšení na obranné polovině.

Reprezentace

Víc se vidíme, každý den jsme lepší

Stále ještě přeskakuje mezi reprezentační dvacítku a seniorským národním týmem. Už ale dokázala, že i na dospělou reprezentaci kvality má. Devatenáctiletá křídelnice Dominika Paurová ještě pár dní předtím válela na přípravném turnaji reprezentace do dvaceti let, ve čtvrtek už ale táhla seniorskou reprezentaci při výhře nad Finskem.

 

Reklama
Idnes Premium kampaň