Přepíše Kolín v semifinále své dějiny?

V pohárovém Hyundai FINAL 8 se přiblížil čas soboty, a tedy čas obou semifinálových duelů. V tom prvním už ve 13:30 narazí domácí Nymburk na jednu z letošních senzací Hradec Králové, který je v pohárovém semifinále poprvé. Od 17 hodin pak přijde na řadu velká bitva mezi Pardubicemi a další senzací z Kolína, pro niž by postup do finále znamenal přepsání historie, neboť Medvědi by poprvé dosáhli na nejméně stříbrné medaile. Ať to dopadne jakkoli, je už nyní jisté, že Hradec, či Kolín získá medaili, jež by pro oba kluby měla enormní hodnotu.

 

sobota 13:30

ERA BASKETBALL NYMBURK - KRÁLOVŠTÍ SOKOLI

 

Absence Nymburka: zřejmě stále guard Šafarčík

 

Absence Hradce: Barač (start nejistý)

 

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 102-52 a 120-63

 

Svátek, snaha uhrát přijatelný výsledek, ale také velká opatrnost a nutnost ušetřit co nejvíce sil. Tohle budou elementy, které se budou mlít uvnitř myslí Sokolů z Hradec Králové před dosud největším zápasem jejich dějin - semifinále Českého poháru. Po skolení USK mají před sebou šanci na historický zápis, jímž by byla první medaile z domácí scény, k tomu ale musí vyhrát aspoň jeden ze zbývajících zápasů, z nichž rozum velí soustředit se co nejvíc až na ten nedělní o bronz.

 

Nymburk, navíc na domácí půdě, navíc po tom, co provedl ve čtvrtfinále s Opavou, je aktuálně mimo dosah sil Sokolů a z cesty za patnáctým pohárovým titulem jej jen těžko někdo vykolejí. S Hradeckými si navíc v obou ligových utkáních poradil velice snadno a k tomu ještě soupeři nyní možná bude chybět s achilovkami i zlomeným nosem laborující nejlepší obránce Barač. Je tak velmi pravděpodobné, že trenér Lubomír Peterka rozloží zátěž na širší sestavu a maximum sil bude přesouvat na neděli.

 

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Stoprocentně nehrozí žádné podcenění. Víme, že Hradec má velkou ofenzivní sílu, a pokud ho necháme hrát jeho hru a nebudeme agresivní a hrát v našem tempu, tak můžeme mít problém. Chceme zápas zvládnout v pohodě, abychom mohli rozložit síly tak, abychom byli připraveni hned druhý den hrát finále.“

 

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): ”Po historickém úspěchu nás čeká nejtěžší možný soupeř, kterým je Nymburk. Rádi bychom jej porazili a postoupili do finále, když jsme se dostali takhle daleko, ale bohužel musíme být realisté. Samozřejmě mu nedáme nic zadarmo, ale taky budeme muset myslet trochu dopředu a rozložit minuty na všechny hráče, aby hlavní hráči byli připraveni na nedělní utkání.”

 

sobota 17:00

BK JIP PARDUBICE - BC GEOSAN KOLÍN

 

Absence Pardubic: power forward Merešš a rozehrávač Michal Svojanovský

 

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 68-86 a 90-82

 

Jasný magnet semifinálového dne, v němž změří síly dva laufující týmy. Kolín ve čtvrtfinále se Svitavami zapsal už 12. výhru z 13 posledních soutěžních utkání a dál natahuje zřejmě nejhitovější sekvenci klubových dějin. Jenže ani Beksa nezahálí, a nebýt lajdáckého zakopnutí v Ostravě, měla by pod novým vedením tandemu Konvalinka - Nečas dokonalou bilanci 6-0.

 

Je si však také vědoma výkyvů ve svých zápasech, z nichž ten čtvrtfinálový proti Brnu ji mohl stát postup. Pro lídra Vyorala je nicméně při nyní ještě náročnějším herním stylu týmu nesnadné udržet stabilně vysokou výkonnost po celý průběh utkání, a proto zejména ve druhých poločasech potřebuje větší podporu ostatních opěrných hráčů na čele s Dunansem, Švrdlíkem, Slaninou a nyní už hodně i křídlem Michalem Svobodou.

 

Co platí o Vyoralovi, to se však ještě o řád víc týká enormně vytěžovaného playmakera Medvědů Číže, který i ve čtvrtfinále odehrál 40 minut, a v semifinále už zřejmě bude muset aspoň tu a tam využít nějaký oddech. Na druhé straně, pokud by se měl obětovat pro postup, bude zřejmě i v sobotu jeho minutáž obsahovat trojku a nejméně sedmičku či osmičku.

 

Beksa ve čtvrtfinále s Brnem ukázala zranitelnost při hře do zóny, na což si ale dá podruhé zřejmě pozor, navíc její už pětkrát v řadě dvojciferný počet trojek indikuje, že se ani této varianty v podání soupeře nezalekne. Sama si bude muset dát pozor na trojky Kolína, který ve čtvrtfinále trefil pouze 10 ze 40 projektilů, ale to neměl velký střelecký den.

 

Ze dvou vzájemných zápasů v NBL nebyl příliš vypovídající ten první, v němž byla Beksa bez Vyorala a nedlouho před odvoláním kouče Scalabroniho. Doma pak už pod novým vedením přetlačila Medvědy zpod koše a celkově větší energií.

 

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”V posledních zápasech základní části i ve čtvrtfinále proti Brnu jsme si potvrdili, že doopravdy můžeme porazit kohokoli, takže karty pro semifinále jsou rozdané fifty - fifty. Předpokladem pro náš úspěch je trošku rozbít pohodu kolínským hráčům. Myslím, že když jim soupeři umožní, aby hráli to, co chtějí, aby si udržovali svoje tempo, hraje se jim o poznání lépe. My se proto budeme snažit hrát naším tempem, to znamená rychle, aktivně, hodně chodit útočně doskakovat, aby se s námi nadřeli. Budeme se chtít opřít o týmový výkon na obou polovinách hřiště.”

 

Prokop Slanina (power forward BK JIP Pardubice): ”S Kolínem máme v lize lepší bilanci než se Svitavami, pro nás je to určitě hratelný zápas. Klíčovými faktory budou naše obranná fáze, doskok a bojovnost. Jsme jeden zápas od finále, takže motivace je obrovská. Všichni to chceme uhrát a uděláme pro to maximum.”

 

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Výkony Pardubic pod taktovkou Adama Konvalinky a Radka Nečase šly nahoru, takže očekáváme náročné utkání, ve kterém budou rozhodovat detaily. Úkolem bude především zastavit Tomáše Vyorala, který je ústředním hráčem soupeře. My jsme však připraveni na hřišti odevzdat maximum a chceme postoupit do finále a zapsat tak historický úspěch pro kolínský basketbal!”

 

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport