Povedený poločas nestačil

Podruhé odehráli čeští basketbalisté do dvaceti let solidní partii s favorizovaným soupeřem v rámci evropského šampionátu do dvaceti let. Svěřenci Lukáše Pivody nestačili po sobotní prohře s Izraelem i na Německo, tentokrát 72:87 a v pondělí od 15:30 uzavřou základní skupinu utkáním s Itálií.

Lvi odehráli velmi dobrý první poločas, kdy se jim dařilo přiškrtit německou ofenzivu, která byla lačná po úspěchu po protrápeném sobotním utkání s Itálií. Skóre se převracelo ze strany na stranu, více ze hry ale měli pozorní Češi, kteří byli většinu času v těsném vedení. To bylo po trojce Matěje Rychteckého v závěru první čtvrtiny šestibodové. Ve druhé čtvrtině Němci otočili, ale v nejlepší pasáži zápasu před koncem poločasu si oba celky vyměnili několik efektních akcí a český tým díky šestce Tadeáše Slowiaka ukořistil nejtěsnější poločasové vedení.

Borci v bílém vedli ještě v polovině třetí čtvrtiny po trojce Radovana Mrázka 49:48, pak ale přišel téměř čtyřminutový výpadek, během kterého předvedli Němci sérii jedenácti bodů v řadě a získali si dvouciferné vedení. Celkově zvládl německý výběr 31 bodů ve třetí čtvrtině a nakopl se do závěru. V poslední desetiminutovce se už Češi nedostali blíže než na devět bodům, naopak Němci ještě přitlačili a na cestě za první turnajovou výhrou vedli až osmnáctibodovým rozdílem. Český tým soupeře dobrým ofenzivním doskakováním přeskákal, pak je ale trápila slabá úspěšnost z druhých šancí, navíc stejně jako Němci ztratili 21 míčů.

Češi se trápili zejména při střelbě za tři body – proměnili jen sedm pokusů z dvaatřiceti, což jim výrazně pokazilo celkovou úspěšnost střelby. Znovu se nedostávali na čáru trestného hodu, pouze dvanáct pokusů s úspěšností těsně přes padesát procent se skóre tolik nepohne. Jediným dvouciferným českým střelcem byl Šimon Svoboda, který se třinácti body proměnil všech šest šestek. Německo nemělo výraznějšího střelce, vedl je také s třinácti body Jacob Ensminger, ale měl další tři spoluhráče ve dvouciferných číslech.

Lukáš Pivoda (trenér českého týmu): “Velmi dobrých 25 minut, kdy jsme byli minimálně vyrovnaným soupeřem. Bohužel jsme v tomto období udělali spoustu nevynucených chyb a připravili se o lepší výsledek. Jakmile nám soupeř bodově odskočil, přestali jsme být trpěliví a upustili od hry, která nám fungovala. Zítra musíme předvést mnohem vyspělejší výkon, pokud chceme s Italy držet krok.”

Jakub Nečas (hráč českého týmu): “Německo hrálo velmi agresivně a fyzicky, tak jak jsme čekali. Navzdory tomu jsme ale s nimi dokázali více než polovinu hrát vyrovnaný basket a být chvílemi i lepší tým. Bohužel jsme neudržela koncentrovanost a Němci nás dorazili.”