Pouze jeden ze tří

Jen pražský USK uspěl v rámci středečního programu ženských evropských pohárů s českou účastí. Pražanky zvítězily ve třetím kole Euroligy na hřišti maďarského Gyoru. Zato v EuroCupu padly jak brněnské Žabiny, tak i Levhartice Chomutov. Čest českých týmů bude ve čtvrtek hájit v EuroCupu KP TANY Brno proti francouzskému Bourges.

USK předvedl v Maďarsku velmi dobrý týmový výkon a po zásluze si odváží výhru 83:64. K hvězdné Australance Ezi Magbegor (21 bodů + 8 doskoků) se tentokrát přidalo více spoluhráček a byla z toho relativně snadná výhra.

Pražanky prohrávaly těsně v úvodu utkání, ale pak předvedly sérii dvanácti bodů v řadě a na konci první čtvrtiny už vedly samy osmibodovým rozdílem. Ve druhém hracím období se maďarský tým ještě dostal na rozdíl jediného bodu, ale skóre se jim otočit nepodařilo, a naopak USK silným nástupem do druhé půle získal zřejmě rozhodující náskok. V poslední čtvrtině už se domácím i přes 27 bodů Američanky Anigwe nepodařilo dostat na nižší, než dvanáctibodový rozdíl a USK výhru uhájil. K Magbegor se přidala se šestnácti body s nejlepším letošním výkonem Tereza Vyoralová, španělská rozehrávačka Maite Cazorla dodala 15 bodů a osm asistencí. Příští týden čeká USK duel na palubovce španělské Salamancy.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Tuhle výhru jsme potřebovaly. Když teď hrajeme venku, tak abychom si i něco odvezly. Určitě to je super povzbuzení. Jdeme ale krok po kroku. Důležité bylo, že jsme ukazovaly celý zápas svou sílu. Soupeř se ještě v první půli držel díky našim chybám, ale to je basketbal. Ve druhé půli jsme už úplně dominovaly. Co mě těší, že jsme mohly použít širší kádr. Cením si i toho, že Magbegor do utkání nastoupila, protože ráno to vypadalo, že s bolestmi břicha skončí v nemocnici. Odehrála to skvěle. Je naší velkou oporou. A ještě důležitější bylo, že v tom nebyla sama."

S hořkým pocitem odjíždí z Řecka po těsné porážce s místním Eleftheria Moschatou 68:70 brněnské Žabiny. Hostující tým dlouho sahal po výhře, nakonec ale utkání v dramatické koncovce ztratil a místo dvou výher, ke kterým bylo blízko, má zatím v EuroCupu na kontě letos dvě porážky.

Brňanky přitom na soupeřky skvěle vlétly a vedly rychle 16:7, v hledišti ale z televizního přenosu i podle informací z místa panoval takový hluk, že měly Žabiny problémy s komunikací a fanoušci vytvořili tlak i na rozhodčí, kteří zejména v počtu faulů od začátku pískali ve prospěch domácích. O vybodovaný náskok tak Žabiny přišly nejen díky skvělé střelbě Řekyň za tři body, ale také díky šestnácti trestným hodům za první poločas.

Třetí čtvrtina byla z brněnské strany znovu skvělá a zejména přitvrzená obrana pomohla k dalšímu obratu, který přinesl Žabinám až osmibodové vedení v druhé půli. Ještě necelé čtyři minuty před koncem to bylo o sedm bodů, a padesát sekund před koncem o dva body pro hostující hráčky. Koncovku ale ovládla americká křídelnice Caitlin Bickle ve službách Moschatou, která nejprve košem s faulem vyrovnala a minutou šestku si vynahradila tvrdostí pod košem čtyři sekundy před koncem, kdy poslala svůj tým do vedení. Žabiny z poslední akce neuspěly a bohužel prohrály.

Bickle byla s 21 body nejlepší střelkyní zápasu – na straně Žabin dala 16 bodů s 9 doskoky Natálie Stouaplová, patnáct bodů přidala Mexičanka Lou Lopez Senechal, Američanka Elissa Cunane zaznamenala 11 bodů a 11 doskoků. Příští středu Žabiny hostí francouzského suveréna skupiny Flammes Carolo Basket.

Natálie Stoupalová (hráčka Žabin Brno): „Eurocup má tvrdé měřítko, ale očividně ne vždy spravedlivé. Snažily jsme se neřešit rozhodčí a hrát svoji hru, ale bohužel jsme se nemohly prosadit ani z pod koše, či chytnout střelou z dálky. Upřímně..nerada bych se vymlouvala na rozhodčí, ale chvilkami jsme opravdu hrály proti šesti. Těžko se mi zápas hodnotí, přijely jsme si pro výhru a místo toho odjíždíme zklamané a znechucené. Doufám, že doma jim to oplatíme i s úroky a dokážeme, že jsme lepší tým.“

Porážku při domácí premiéře si připsaly i hráčky Chomutova, které nestačily na italské Sassari 70:80. Favorit ze Sardinie se prvních patnáct minut utkání rozkoukával a Levhartice velkou bojovností a podporované fanoušky držely krok. Na přelomu poločasů a zejména ve třetí čtvrtině se ale projevila síla hostujícího celku, který jako by z ničeho vyšponoval svůj náskok až na 21 bodů. V poslední čtvrtině pak i přes výrazné zlepšení Chomutova vedení uhlídal a odváží si výhru.

Chomutov přitom v utkání statisticky nijak zvlášť nezaostával, ale měl o něco horší střelbu, o něco horší doskoky i o pár ztrát navíc, a to vše v celkovém měřítku vytvořilo konečnou prohru. Levhartice táhla znovu Američanka Wynn-Pollard se 17 body, na 12 + 10 doskoků se dostala Yemiah Morris, dvanáct bodů nastřílela i Valentýna Kadlecová. Deset bodů s 13 doskoky si připsala Anna Rylichová. Příští čtvrtek Chomutov přivítá španělské Estudiantes.

„Klíčová byla třetí čtvrtina, kdy jsme Italky pustili k jejich hře. Přitom jsme věděli, že pokud tohle dovolíme, ihned nás ztrestají. A trestaly nás přesně ty hráčky, od kterých jsme to čekali,“ lamentoval chomutovský trenér Pavel Staněk. „Kdybychom neměli výpadky, jsme schopní hrát i v Evropě vyrovnaně.“

„Italky nám uskočily na jednadvacet bodů, což se proti takovému týmu těžko dohání. Na konci jsme zápas trošičku zdramatizovaly, jenže bylo málo času a soupeř je kvalitní, závěr si už podržel,“ uvedla křídelnice Anna Rylichová.