Poslední mužský mládežnický šampionát. Udrží kadeti úspěšné léto?

Poslední mužský mládežnický evropský šampionát tohoto léta začíná. A kadety U16 nečeká nic jednoduchého. Jejich starší kolegové z kategorií U18 a U20 totiž dokázali na evropských šampionátech divize B vyválčit postupová místa pro příští rok mezi elitu. Podobný úkol teď stojí před trenérem Janem Slowiakem a jeho svěřenci v černohorské Podgorici, kde turnaj ve čtvrtek začíná.

 

Mladí Lvi se v rámci přípravy zúčastnili turnajů Olympic Hopes i Top U16 European a následně pak odehráli ještě dalších osm utkání, aby byli na šampionát dostatečně připraveni. Do ideální dvanáctky se trenéru Slowiakovi vešli tři hráči z USK Praha (Matěj Dáňa, Ondřej Švec a Matyáš Vrábel), dva hráči z SAM Brno (Petr Křivánek a Jakub Nečas), bratrské duo ze španělské Baskonie Adam a Ondřej Hustákovi, duo z Prostějova Pavel Dohnal a Jakub Rytíř, Lukáš Charvát ze Sokola Pražského, Matěj Šafařík z Jižních Supů a Matěj Žejdl z BA Sparta.

 

Jak už je to na šampionátech divize B zvykem, budou Češi ve své základní skupině bojovat o dvě postupová místa do čtvrtfinále. Turnaj v šestičlenné skupině začne pro Čechy ve čtvrtek od 18:15 zápasem proti Irsku. O den později ve 13:45 vyzvou Portugalce a v sobotu ve stejný čas Nizozemsko. Po dni volna v neděli si to v pondělí český tým rozdá s Gruzií od 20:30 a základní skupinu zakončí v úterý od 16 hodin zápasem proti Kypru.

 

Jan Slowiak (trenér ČR): „Letos jsme sestavili tým s vysokou perspektivou do budoucna. Myslíme, že nám řada hráčů může tuhle příležitost vrátit a že některá jména se můžou objevit i v národním týmu mužů. Máme tady hodně vysokých hráčů, máme na to i zaměřenou hru, abychom hráče ve vnitřním prostoru vyhledávali. Myslíme si, že ten tým se v přípravě neustále zlepšoval. Cítili jsme nárůst kvality. Máme z týmu dobrý pocit a věříme, že cíle, které máme pro tento turnaj jsme schopni naplnit. První cíl je využít tento turnaj pro rozvoj hráčů, aby nabrali první zkušenosti s mezinárodním basketbalem a ukázali, co v nich je. Druhý cíl je výsledkový, když se chceme pokusit dostat v turnaji co nejdál. Máme skupinu, kde se ukáže, z čeho jsme. Máme tam dva týmy, co spadly z divize A v loňském roce, a to Gruzii a Nizozemsko. Skupina bude náročná, prakticky tam nemáme lehkých soupeřů a bude to test, jak jsme na tom. Pokud se dostaneme dál, tak máme šanci se pokusit napodobit naše reprezentační kolegy U18 a U20, což by byl ohromný úspěch a náš sen. Musíme ale jít zápas od zápasu. Chceme vést hráče k tomu, aby si turnaj užili. Nechceme, aby byli pod extrémním stresem. Chceme do nich dostat pozitivní atmosféru, aby odjížděli s pozitivními myšlenkami, a to se snad všechno přenese na kurt.“     

 

Do divize A postoupí tři nejlepší celky turnaje. Aktuální informace a statistiky najedete na oficálním webu turnaje.

Autor:
Reklama
Zkouška hejty