Portugalky nestíhaly

Premiérovou výhru vybojovaly v úvodním utkání na evropském šampionátu divize A v tureckém Izmiru české basketbalistky do šestnácti let. Svěřenkyně Richarda Fouska přehrály Portugalsko 67:45 a usadily se na čele své základní skupiny. Ta pro ně pokračuje již v sobotu také od 13 hodin proti Finsku.

Češky odstartovaly zápas zejména na obranné polovině tak, jak si představovaly. Na úvodní koš z pole čekaly Portugalky skoro pět minut, ještě minutu a půl před koncem prvního hracího období mělo Portugalsko stále na kontě pouze dva body. Nakonec zvládly za první čtvrtinu jen dva koše z pole a celkem sedm bodů, ale český tým toho příliš nevyužil, když sám nastřílel pouze deset bodů.

Situace se změnila ve druhé čtvrtině, kdy se Portugalky v ofenzivě dál trápily, zato Češky se konečně začaly prosazovat. Když portugalská střelkyně Carolina Silva dala téměř po šesti minutách druhé čtvrtiny koš, byly to první body jejího týmu v dané čtvrtině a Češky měly i tak dvouciferný náskok. I za druhé hrací období daly Portugalky pouze dva koše z pole, tentokrát ale nepřidaly žádný trestný hod a jejich ztráta se vyšplhala ke dvaceti bodům.

Mohl to být pro Češky úplně poklidný zápas, nebýt třetí čtvrtiny. Do té nastoupily Portugalky řádně namotivované odčinit nepovedený poločas a odehrály nejlepší úsek v utkání. Český tým výrazně přehrávaly a až devítibodovou sérií se dostaly na jednocifernou ztrátu. Lvice ale naštěstí nezpanikařily, převzaly otěže zápasu zpět do svých rukou a v poslední čtvrtině už znovu nejen kontrolovaly hru, ale také zvládly navýšit vedení tam, kde bylo kolem poločasu.

Na poměry mládežnického rychlého basketbalu si Češky slušně kryly míč s 18 ztrátami, Portugalsko jich nasbíralo 32, což český tým využil ke 25 bodům. Lvice navíc vybojovaly i 22 útočných doskoků a soupeře jasně přeskákaly. Barbora Šubová byla nejlepší střelkyní zápasu s 15 body, do dvouciferných čísel se dostala ještě Julie Pilařová a Nikola Kubínová.

Barbora Šubová (hráčka českého týmu): „Určitě jsme byly všechny hodně nervózní, protože to byl náš první zápas celkově, ale vstup se nám povedl. Nejhorší byla asi třetí čtvrtina, ale pak jsme se dostaly zpátky nahoru a vyhrály jsme.“