Podruhé jen slzy

Obrovská smůla potkala ve slovinské aréně Stožice české basketbalistky v rámci play off EuroBasketu. Lvice sem postoupily po povedených výkonech v izraelském Tel Avivu, ale v Lublani pak padly po dvou vyrovnaných duelech a skončí na sedmém až osmém místě. S Německem prohrály 69:71 po prodloužení. Těsně jim tak unikl postup do olympijské kvalifikace. Přesto je umístění nejlepší od roku 2013.

Znovu chyběla Veronika Voráčková, ale bez ní už si Češky musely zvyknout na turnaji bojovat. Němky od začátku hojně využívaly výškovou převahu nejen v podkošovém prostoru, ale i na perimetru, kde jako by je Češky nedokázaly ovlivnit ve střelbě z dlouhé vzdálenosti. Po dobrých úvodních minutách vychladly Lvice v útoku, a naopak Němky se „zahřály“ zejména z trojky na provozní teplotu. První nápor zastavovala trenérka Ptáčková za stavu 7:15 oddechovým časem. Český tým ale nástup soupeřek zachytil a bleskově srovnal.

Duel jako na houpačce pokračoval ve druhé čtvrtině, do které znovu vstoupily lépe Němky a desetibodový rozdíl už nevěstil nic dobrého. Do té chvíle Němky poslaly do českého koše šest trojek s téměř padesátiprocentní úspěšností střelby. Češky ale znovu a znovu dokazovaly obrovskou bojovnost a v čele s Gabrielou Andělovou velely k obratu, který jim po šňůře 18:4 přinesl čtyřbodový poločasový náskok.

To však ještě ani zdaleka nebyla zápletka duelu kompletní. Český tým dobře odstartoval druhý poločas a měl v něm více ze hry. Ve třetí čtvrtině z toho bylo osmibodové a na startu poslední desetiminutovky dokonce devítibodové vedení. V závěru už Lvice trápily fauly, čtvrtou chybu si při snaze bojovat s vyššími soupeřkami udělalo brněnské duo Eliška Hamzová – Natálie Stoupalová. I přes zvyšující se tlak soupeřek byl stále český výběr o něco málo vpředu. Dvě velké trojky za sebou trefila Petra Holešínská, které se v předchozím průběhu tolik nedařilo a koš Natálie Stoupalové znamenal dvě minuty před koncem vedení 63:60. Od té doby Němky pouze jednou šestkou snížily po pátém faulu Hamzové, ale jinak si obrany příliš nepovolovaly volné střely. Až do poslední sekundy. To Češky ubránily útok Německa, míč se však při doskoku odrazil od českých rukou do autu a sudí u videa našli ještě čtyři desetiny sekundy času navíc. Německo zahrálo precizně akci z autu, uvolnily Fiebich a nejlepší střelkyně zápasu s klaksonem o desku z jedné nohy srovnala skóre.

Ani tahle rána do vazu ale český tým nezlomila. Začal nastavenou pětiminutovku vynikající obranou a koše Kateřiny Zeithammerové a Simony Sklenářové daly minutu a půl před koncem Lvicím šestibodové vedení. Němky ale bleskově snížily a Svenja Brunckhorst trefila 45 sekund před koncem trojku s faulem přes Sklenářovou a srovnala. V nervózní koncovce pak Stoupalová faulovala 1,6 sekund před koncem hvězdu koncovek Fiebich a ta dvěma trestnými hody otočila. Vítězná trojka Zetihammerové se pak neujala a podruhé ve třech dnech byly v českých očích oprávněné slzy smutku.

Německo – Česko 71:69 (18:15 29:33 42:49)

Fiebich 17, Bessoir 16, Fuelich 15 – Zeithammerová a Stoupalová po 12, Holešínská 9, Březinová 8, Andělová 7, Šípová a Hamzová po 6, Sklenářová 4, Paurová a Vyoralová po 2, Čechová 1

Fauly: 15 - 24

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Tohle už je příliš kruté, máme k tomu hodně výhrad, nevím, proč nás osud takhle zkouší. Do budoucna to ty hráčky pozvedne a zocelí, dneska jsme prohrály nezaslouženě. Německo mělo brutální převahu na doskoku, praly jsme se s tím, jak jsme jen mohly. I s prodloužení máme sedm zrát, což znamená, že v útoku jsme dokázaly dobře udržet míč, ale proti tak velké výškové převaze se těžko vybudují kvalitní střelecké pozice, bylo to hodně znát, ony hodně přebíraly, až potom Katka Zeithammerová to rozhýbala a tou rychlostí se začala prosazovat. Byla příkladná po celé mistrovství, věděly jsme, že to tak musíme pojmout, protože nemáme hráčky, které hrají tak jak u soupeřů kvalitní zahraniční soupeře, případně minutáž. Už nechci opakovat, že je tady hodně hráček poprvé na mistrovství Evropy. Bojovaly o svou šanci, za týmový výkon si myslím, že zasloužíme pochvalu. Zpětně to takhle hodnotit budeme, teď je to hrozně těžké hodnotit, protože jsme se cítily mizerně před dvěma dny, cítíme se mizerně i teď, protože to bylo opravdu na dosah, nevím, jestli 0,4 sekundy stačilo, aby padl koš, o to je těžší, že jsme si myslely, že vítězství je naše, holt zase přišla změna.“

Kateřina Zeithammerová (hráčka českého týmu): „Nevím, co mám k tomu říct, úplně nám nepřálo štěstí. Taky jsme otáčely zápas z minus deseti, nevím… Střela byla taky docela se štěstím, byla dost na poslední chvíli, taky málem nevyhodily. Pomohlo jim trošku štěstíčka. No, podle mě na konci zápasu už všechny mlely z posledního, tak se přes ně dalo trošičku víc najíždět než na začátku. Nohy mě bolely, ale na hřiště se to i adrenalinem rozhýbe. Určitě je to úspěch, ale když víme, že jsme mohly být v nejlepší čtyřce, teď hrát i o páté místo, tak je to spíš smutné. Jako úspěch to budeme brát asi později, teď to spíš mrzí.“