Podpoříme sportující dívky a ženy, říká Andělová

S ambasadorkou a reprezentační rozehrávačkou Gabrielou Andělovou se spojila značka Always při své snaze udělat z menstruace otevřenou součást diskuze v rámci sportu také proto, že podle průzkumů Always až 61 procent sportovkyň pociťuje menstruační úzkost, která je vyřazuje ze hry.

Na tiskové konferenci, která proběhla v úterý 28. května v centru Prahy, oznámila společnost Always v čele s ambasadorkou Andělovou spuštění nové kampaně „Je to nová perioda“. Start kampaně je spojen s blížícími se olympijskými hrami v Paříži, kde je značka Always oficiálním produktem dámské hygieny. Cílem je, aby se menstruace stala otevřenou a uznávanou součástí jakéhokoli sportu na jakémkoli sportovišti, a proto se značka Always a Gabriela Andělová snaží o zvýšení povědomí a rozproudění diskuze okolo vlivu menstruace na sportovkyně a jejich výkon.

Součástí panelové diskuze o problematice menstruace ve sportu moderovanou Barborou Černoškovou byli v rámci tiskové konference kromě Andělové ještě reprezentační trenérka českého týmu Romana Ptáčková, gynekolog Jan Greguš, a obchodní ředitelka Procter & Gamble Monika Bayerová. 

„Menstruace se týká každé. Ale není to nic, za co bychom se měly stydět nebo se cítit provinile. Neměla by být tabu, měla by být brána jako součást života sportovkyň a mělo by se o tom mluvit na denní bázi. Jenom tak podpoříme sportující holky a ženy, aby se cítily během sportu pohodlněji a sebevědoměji. Always je značka, která už víc než 35 let pracuje na odstranění těchhle bariér, a proto jsem se ráda stala ambasadorkou této kampaně, když se navíc blíží velká sportovní událost pro sportovkyně,“ říká Gabriela Andělová.

Nedávný průzkum, který si nechala vypracovat přední značka menstruačních potřeb Always, odhalil, že 61 % sportovkyň zažívá tzv. menstruační úzkost, která je vyřazuje ze hry.1 Kromě toho 71 % z nich tvrdí, že sportovní odvětví si menstruaci stále nepřipouští, což ukazuje, že i když se o této problematice mluví o něco otevřeněji, je stále potřeba udělat mnoho práce, aby to sportovkyním pomohlo.

„Jako trenérka v ženském kolektivním sportu se s problémem menstruace setkávám často a snažím se o tom s hráčkami mluvit a vyjít jim vstříc, pokud by třeba až potřebovaly vynechat trénink nebo zápas, když se necítí ve své kůži. Hráčky, které jsem měla možnost trénovat jsou ale velmi soutěživé a nechtějí, aby je menstruace vyřadila ze zápasů, i když nejsou stoprocentní,“ popisuje Romana Ptáčková.

Tisková konference byla jedním z úvodních projektů rozjíždějící se spolupráce mezi Českou basketbalovou federací a společností Always a ČBF chce být jedním z lídrů v otevřenosti komunikace týkajících se této běžné součásti ženského sportu.

Autor:
Reklama
Týden basketbalu na ZŠ