Pardubičtí basketbalisté doma slavili, v Brně se radovala Sparta

Víkendová mistrovství republiky uzavřela letošní sezónu pro juniory a kadety. Zatímco v juniorech domácí Pardubice potvrdily roli favorita, brněnské kadetky na zlato v domácím prostředí nedosáhly a musely trůn uvolnit hráčkám BA Sparta.

V kategorii juniorů do 19 let vstupovali do turnaje domácí Pardubice jako největší favorit. V průběhu celé sezóny poznali pouze dvakrát hořkost porážky a v semifinále je čekat tým JBC Brno, který se v základní části sice umístil až na 7. příčce, ale v play-off dokázal vyřadit druhý Nymburk. V utkání zaznamenal double-double za 18 bodů a 16 doskoků (validita 31) Martin Peterka, nejlepším střelcem byl s 24 body David Škranc. V brněnském dresu se střelecky nejvíce prosazoval Michal Jedovnický, který nasbíral 18 bodů.

V druhém semifinále si účast v boji o zlato zajistila GBA Sparta, když nedala šanci Ostravě. Do finále jí dotlačil především výkon tria Sakhniuk, Gluditis a Pekárek. První jmenovaný byl jeden získaný faul od tripple-double, když nasbíral 27 bodů, 14 doskoků a 9 získaných faulů. Podobně na tom byl Gluditis. Ten přispěl 18 body, 8 doskoky a taktéž 9 získanými fauly. Pekárek přidal 17 bodů. V ostravském dresu se činil Jiří Dedek s 21 body. Byl však jediným dvouciferným střelcem svého týmu, což k postupu nestačilo.

Také o den později v souboji o třetí místo byl Dedek nejlepším ostravským střelcem s 22 body. Tentokráte se k němu připojilo více spoluhráčů, přesto bronz získal tým JBC Brno. V jeho dresu se blýskl tripple-doublem Jakub Jokl (22 bodů, 16 doskoků, 10 získaných faulů).

Ve finále domácí hráči předvedli nástup hodný mistrů. Po třech minutách vedli 12:0 a dali tak ráz celému utkání. Sparta se snažila svojí ztrátu z úvodu utkání umazat a několikrát stáhla vedení domácích pod deset bodů. Naposledy se jí to po trojce Gluditise podařilo pět minut před koncem. Zbytek utkání ale Pardubice vyhrály 16:9 a po titulu Mistrů ČR kategorie U17 získaly zlato i v nejstarší mládežnické katagorii. V domácím dresu dělil jediný doskok Martina Peterku od double-double. Na něj naopak dosáhl sparťanský Sakhniuk za 23 bodů a 11 doskoků.

Domácí málem získali double, když se v souběžně konaném MČR žáků U15 Pardubice probojovaly do finále. V něm ale nakonec podlehly Baskeťákům Josefov.

Výsledky MČR najdete zde.

Ohlasy, sestřihy a další zajimavosti najdete na oficiálních stránkách MČR.

Nejlepší střelec Yevgen Sakhniuk GBA Sparta

Kadetky měly před startem MČR jednoznačného favorita. Domácí SŠMH Brno v této sezóně neodešlo ještě ani jednou poraženo. Komplikacím nenasvědčoval ani průběh semifinále. Po první vyrovnané čtvrtině Brňanky nedaly soupeřkám šanci a s přehledem si došly pro finálovou účast. K ní domácímu celku hodně pomohla třicetibodová střelkyně Petra Holešinská. Za Prostějov si double-double připsala Marie Konečná, když nastřílela 12 bodů a přidala 13 doskoků.

V pražském semifinále mezi USK a Spartou se z postupu do nedělního finále radoval tým ze Stodůlek. Sparta v souboji třetího s druhým týmem rozhodla o svém vítězství na přelomu druhé a třetí čtvrtiny, kdy se ujala dvouciferného vedení. USK nestačil k postupu ani tripple-double Terezy Šípové za 25 bodů, 10 doskoků a 12 získaných faulů. V dresu Sparty byla nejlepší střelkyní Julia Reisingerová, která navíc ke svým 18 bodům přidala 19 doskoků.

Hráčky USK si v neděli alespoň trochu spravily náladu, když v zápase o bronz v poslední čtvrtině přetlačily Prostějov. Neuvěřitelným výkonem se prezentovala Tereza Šípová. Ta během zápasu o bronz nasbírala tripple-double za 38 bodů, 15 doskoků a 14 získaných faulů. Validita Šípové se vyšplhala až na hodnotu 56!

Domácí basketbalistky ve finále rozesmutněla Sparta. Brňanky vyhrály 26 utkání v řadě, ale prohra v tom 27., posledním v sezóně je stála zlato. Ve vyrovnaném utkání žádný ze soupeřů nezískal vyšší než osmibodový náskok. Sparta položila základ ke svému vítězství na zatáčku čtvrtého hracího období. Domácí hráčky dokázaly za sedm minut vstřelit pouhé dva body, Pražanky deset. Jedinou dvoucifernou střelkyní u domácích byla se 12 body Petra Holešinská. V dresu Sparty se ve finále střelecky prosadila jen čtveřice hráček – Gallasová a Voláková po 13 bodech, Reisingerová 18 bodů a 16 doskoků a nejlepší střelkyní finále byla s 20 body Fadrhonsová.

Další velká akce čeká kadetky U17 už za necelé dva měsíce. Od 28. června do 6. července se v Klatovech a Plzni představí na domácím Mistrovství světa U17.