Pardubice slaví zlato v U19 i bez Půlpána, bronz pro GBA

Čtyři nejlepší celky Extraligy mužů do 19 let bojovaly v pardubické hale Dukla o medaile a co nejlepší konečné umístění v rámci letošního ročníku. Roli favorita splnili domácí basketbalisté BK Pardubice, ale rozhodně neměli cestu na mistrovským titulem bez překážky.

 

První z nich byla neúčast očekávaného lídra domácích Viktora Půlpána, který se letos výrazně prosadil i v seniorské Kooperativa NBL. V prvním semifinálovém zápase Pardubicím rozehrávačské eso příliš nechybělo. Sokol pražský se domácímu celku držel na dostřel pouze v prvních pěti minutách. Pak jeho manko začalo prudce narůstat a během první čtvrtiny dokonce úspěšně atakovalo hranici 20 bodů. Pardubice si nedělaly v dalším průběhu utkání zbytečné komplikace a nenechaly Sokol vrátit do hry. Značnou měrou se na to podílel Josef Potoček se šesti úspěšnými zásahy za tři body. Zatímco hned čtyři hráči Pardubic překonali desetibodovou hranici, v týmu Romana Bednáří se žádný takový basketbalista nenašel.

 

Ve druhém sobotním semifinále se z lepšího vstupu do utkání radovali hráči JBC Brno. Pak ale přišla z pohledu Jihomoravanů hororová desetiminutovka. Sparta v ní dominovala v poměru 31:10 a v poločase tak vedla o plných 19 bodů. Bylo otázkou, zda patnáctiminutová přestávka dodá hráčům JBC potřebné síly, aby se z direktu psychicky zvedli. Dodala. 25:11 a 29:13. To jsou výsledky třetí a čtvrté čtvrtiny z pohledu Brna. Výrazným výkonem podpořil cestu svého týmu do finále Jakub Jokl, autor double-double za 13 bodů a 16 doskoků. Navíc přidal šest asistencí a dva bloky. Hned pět hráčů v brněnském dresu se blýsklo dvouciferným počtem vstřelených bodů. Spartu vedl s 19 body a 10 doskoky Pekárek.

 

25.04.2015 Synthesia Pardubice - Sokol pražský 88:56 (30:13; 55:29; 73:41)
25.04.2015 JBC Brno - GBA Sparta 85:74 (21:18; 31:50; 56:61)

 

Zatímco GBA Sparta bojovala v semifinále až do posledních chvil o udržení výrazného poločasového náskoku, Sokol pražský mohl v sobotním duelu proti suverénním Pardubicím pošetřit pár sil na boj o bronz. Úvod zápasu však vypadal zcela obráceně. Sparta do utkání vlétla jako uragán a v poločase vedla o 21 bodů. Říká se, že chybami se člověk učí, a tak si celek ze Stodůlek určitě vzpomněl na den starou zkušenost, kdy ani výrazný poločasový náskok nevedl k úspěšnému konci. Kolik chybělo, aby se krutý příběh znovu opakoval. Sokol pražský po změně stran vyrovnal hru a snažil se srovnat i skóre. Ve třetí čtvrtině ukrojil z náskoku soupeře osm bodů a ve stíhací jízdě pokračoval i v posledním dějství. 16 vteřin před koncem poslal Sokol poprvé do vedení trojkou Hartig. O devět vteřin později udržel pevní nervy sparťanský Weiss a vrátil Spartě jednobodové vedení. S ním nic nezmohla závěrečná střela Čeňka, a tak bronz brala Sparta.

 

26.04.2015 GBA Sparta - Sokol pražský 77:76

(24:10; 47:26; 64:51)

 

Finálový zápas přinesl ohromující souboj s thrillerovým závěrem a radostí pro domácí. Ti ale do utkání rozhodně nevstoupili šťastně. První bod zaznamenali až po více jak čtyřech minutách a první koš ze hry dokonce po pěti. V obou případech byl zachráncem Pardubic Formánek. Není tak divu, že si Brno z prvního dějství odneslo náskok pěti bodů. O něj sice do poločasu přišlo, ale domácí v zápase zatím nepustilo do vedení. Pardubice sice několikrát vyrovnaly skóre, ale do vedení se poprvé v utkání dostaly až 1:45 před koncem. Díky Potočkově střele za dva body. Zakončení Pardubic se do konce utkání omezily pouze na trestné hody. Bilanci 2/1 zapsali Škranc i Potoček. To ale Pardubicím stačilo, protože závěrečná Vítkovičova střela za tři body, která mohla vše změnit, se neujala.

 

26.04.2015 Synthesia Pardubice - JBC Brno 65:63 (13:18; 32:32; 46:48)

 

 

Konečné pořadí
1. Synthesia Pardubice
2. JBC Brno
3. GBA Sparta
4. Sokol pražský

 

 

Individuální ocenění
Nejlepší pětka David Škranc Synthesia Pardubice
  Josef Potoček Synthesia Pardubice
  Jakub Jokl JBC Brno
  Karel Truneček JBC Brno
  Matouš Kainc GBA Sparta
Nejlepší střelec David Pekárek GBA Sparta
MVP David Škranc Synthesia Pardubice

 

 

Autor:
Reklama
Detail článku - Kooperativa