Otočený aut ukradl semifinále

Poslední trojkový pokus Renáty Březinové do koše nepadá a českou částí arény Stožice ve slovinské Lublani se rozhostí hrobové ticho, doplněné pouze jakoby z dálky radostným jásotem Maďarek. Češky právě padly ve čtvrtfinále EuroBasketu s Maďarskem 61:62 po kontroverzní koncovce. Na obličejích Lvic jsou patrné slzy, Češky byly tři sekundy od semifinále.

Obnovené zranění kotníku nepustilo bohužel do hry Veroniku Voráčkovou, trenérka Ptáčková tak vsadila na ustálenou základní pětku ze všech předchozích zápasů. Od startu byla jasně patrná důležitost zápasu pro obě reprezentace, které měly v hledišti arény Stožice velmi slušnou podporu. První se nervozity dostal český tým, který díky Natálii Stoupalové otevřel skóre a rychle vedl 6:0. Český tým měl v úvodu skvělou energii, Lvice po palubovce doslova létaly, Maďarky se ale snažily jejich energii vyrovnat, jako se jim povedlo o chvíli později srovnat skóre. Přes parádní českou obranu se ale Maďarsku v úvodu těžko prosazovalo a nebýt několika zahozených šancí, mohlo být vedení Lvic po první čtvrtině vyšší než čtyřbodové.

Z šesti ztracených míčů a pouhých dvou úspěšných střel za prvních deset minut se ale Maďarky dostaly ve čtvrtině druhé. Za tu trefily hned čtyři trojkové pokusy a bleskově překonaly sedm bodů, co zvládly za čtvrtinu první. Dařilo se zejména naturalizované pivotce Cyeshe Goree, která Češky pod košem hodně tlačila. Na druhé straně s ní soupeřila Natálie Stoupalová, v první půli hrající rozhodně nejlepší utkání na turnaji. Vyrovnaný stav se zlomil až v úplném závěru čtvrtiny, kdy Češky neproměnily několik otevřených střel a Maďarsko se i díky trestným hodům dostalo do sedmibodového poločasového trháku.

Maďarky pak skvěle zvládly i nástup do druhé půle, český tým vypadal jako bez energie a ztrácel dokonce dvakrát sedmnáctibodovým rozdílem, naposledy pouhých dvanáct minut před koncem. V tu chvíli pomohla obrovská energie hráček z lavičky, zejména Kateřina Zeithammerová s Dominikou Paurovou přitlačily v obraně, bodově se začala prosazovat Gabriela Andělová a Češky postupně stahovaly. Ještě šest a půl minuty před koncem byl rozdíl třináctibodový a nikdo v hale netušil, co to ještě bude za drama. Lvice nechaly na palubovce úplně všechno a dotahovaly až se konečně dostaly na kontakt. Velkou trojku trefila Natálie Stoupalová, nejlepší česká hráčka zápasu, a 80 sekund před koncem byl rozdíl jediného bodu. Český tým pak přežil dvě minuté šestky soupeře a jedenáct sekund před koncem parádním nájezdem poslala český tým do vedení Zeithammerová.

Ta byla klíčovou postavou i dalších okamžiků. Maďarská rozehrávačka Agnes Studer přes ní najížděla do koše a míč jí utekl do autu. Sudí přiřknuli míč Česku, Maďarky se rozhodly využít challenge u videa. Po velmi dlouhém zkoumání rozhodčí z nejasného záběru přisoudili míč Maďarkám a bylo zle. Po precizně zahrané akci tři sekundy před koncem Dubei proměnila a rozpoutala maďarskou radost. Češky měly ještě poslední šanci – Eliška Hamzová vyhodila na Renátu Březinovou, ale ta z těžké pozice neuspěla. Vedení národního týmu řešilo po utkání podání protestu proti otočenému autu, ale směrem k výsledku se nic měnit nebude.

Češky musí ještě o víkendu zabojovat, ve hře je umístění do pátého místa a šance zahrát si olympijskou kvalifikaci v únoru 2024. O tu si zahrají v sobotu s poraženým z dvojice Španělsko – Německo.

Maďarsko – Česko 62:61 (7:11, 29:22, 48:39)

Goree 17, Dubei a Kányási po 8 - Stoupalová 20, Andělová 13, Čechová 6, Paurová, Zeithammerová a Vyoralová po 5, Březinová 3, Hamzová a Holešínská po 2, Šípová, Sklenářová 0.

Fauly: 15 - 22

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): Je to těžké hlavně proto, že před posledním autem, který byl nakonec po výzvě přiřknut Maďarsku, jsme byly opravdu kousek od vítězství. To asi nejvíc bolí, že to bylo pár vteřin. Hráčka dala ne úplně jednoduchou střelu, tři vteřiny na poslední akci už nebyly mnoho, asi jsme ji nezahrály úplně nejlíp, ale musím říct, že necítím obrovský smutek, protože tým opět ukázal obrovský charakter. Takhle zkušenému týmu jsme se vyrovnaly na doskoku, druhý poločas jsme otočit ztráty zisky v náš prospěch. Měl to být hand off okamžitě na rozehrávačku, která by najížděla do volného prostoru. S tím, že kdyby ji pokryly, tak by nezbývalo moc času a musela by to otočit a jít do střely. Tři vteřiny na to nakonec nestačily. Určitě jsem nestřídala s ohledem na další zápasy, chtěla jsem tam dát novou krev, každá hráčka, která byla na hřišti, měla úkoly v defenzivě, měly jsme dost sil pořád bojovat, bylo to hodně kontaktní.“

Gabriela Andělová (hráčka českého týmu): „Určitě tam nějaká chyba proběhla, ale já jsem to nějak nevnímala. Já jsme bránila svoji hráčku, až nakonec jsem viděla, že je tam úplně sama, tak jsem se ji tam snažila do toho sáhnout, ale nějak jsme tam asi byly pozdě. Myslím si, že Vyo říkala, že bumpuvala tu Határovou a možná to byla chyba, protože ta do té doby nic moc nedala a Dubeiová, když je v laufu, tak dá všechno. Možná menší pump a byla by tam Vyo dřív u toho. Nástup do druhého poločasu nám vůbec nevyšel. Nevím, možná jsme si myslely, že jim to půjde stejně jako v tom prvním poločase a bude to pořád tak nějak vyrovnané, ale ony zapnuly trošku jiné obrátky, utekly nám. Ale myslím, že dostat se ve čtvrtfinále z minus 17 na vyrovnaný zápas, a dokonce vést o bod je něco neskutečného. Bude to určitě těžké se z toho nějak oklepat, protože taková porážka hodně bolí a není vůbec dobrá po nějaké mentální stránce. Určitě nás to srazí hodně dolů, ale ráno se budeme muset probudit a bojovat ještě o postup na olympiádu.

Simon Bytel (manažer českého týmu): „Před posledním košem Maďarek, který byl rozhodující k postupu do semifinále došlo k velmi sporné situaci. Maďarská hráčka ztratila míč po nájezdu do koše po skvělé obraně Kateřiny Zetihammerové a míč skončil v autu za základní čárou. Rozhodčí tuto situaci vyhodnotili jako míč pro nás. Trenér Maďarska použil challenge, kterou rozhodčí po několika minutách nakonec vyhodnotili s pomocí IRS jako míč pro soupeřky. Celá situace se nám nelíbila. Ihned po utkáni jsme dostali několik zpráv z Česka, že rozhodčí změnili aut nesprávně. Po zápase jsem šel za komisařem zápasu a zavolal sportovního ředitele FIBA EUROPE. Chtěli jsme podat ihned protest proti rozhodnutí. Bylo mi řečeno, že FIBA protest přijme dle regulí za 1.500€, ale výsledek rozhodnutí je předem jasný. V pravidlech FIBA je napsáno, že nelze uplatnit protest proti rozhodnutí rozhodčích. Jsme smutní, že to tak dopadlo.“