Osmnáctka zaskočila Pobaltí

Velmi dobrý turnaj Baltic Sea Basketball Cup má za sebou česká mužská reprezentace do osmnácti let, která na začátku ledna odcestovala do estonského hlavního města Tallin, aby se zde utkala se stejně starými výběry Estonska a Lotyšska. Oba tyto týmy čeští lvi udolali a odváží si turnajové prvenství.

Bleskový turnaj, který se hraje v ženských i mužských kategorií U16 a U18 odstartoval pro Čechy v pondělí, kdy přišla výzva v podobě lotyšského výběru. Český tým v zápase jako na houpačce rychle vedl o šest bodů, aby stihl ještě během první čtvrtiny nabrat osmibodovou ztrátu (nejvyšší v zápase) a dostat se zpět do mírného trháku. V podobně divoké druhé čtvrtině vedl český tým už o jedenáct bodů, aby byl krátce před poločasem rozdíl znovu pouze jeden bod. Změna ale byla v tom, že Češi už nepustili Lotyše zpět do vedení, a to ani po dalších náporech ve třetí i čtvrté, které však jen korigovaly český náskok. Lvi nakonec v závěrečné loterii koncovku urvali a mohli tak slavit první výhru.

Česko – Lotyšsko 84:77 (22:19 40:39 57:52)
Lukeš a Křenek po 15, Olbort 14, Polívka 13, Studnický 12, Šťovíček 8, Chvála 5, Mrázek 2, Navrátil, Randýsek, Brunner a Kojzar 0

Fauly: 20 – 23

Po dnu volna, během kterého Češi shlédli porážku Lotyšů 62:87 od domácích Estonců, se Lvi vrhli do souboje právě s domácím favoritem. Estonce jako by v úvodu zaskočilo skvělé české herní tempo a místo rozehranosti z druhého zápasu ve dvou dnech působili unaveně a hráli pomalým tempem. Toho český tým využil a od začátku byl ve vedení, které v závěru první čtvrtiny narostlo na pět bodů. V ještě lepší druhé čtvrtině Češi protivníka kompletně přehrávali a začínalo to vypadat na jasnou výhru. Druhá půle ale nabídla úplně otočený obraz hry, když se Estonci srovnali, zlepšenou obranou začali nutit Čechy ke ztrátám a postupně tak stahovat rozdíl ve skóre. Důležitý moment nastal v poslední čtvrtině, kdy domácí předvedli sérii patnácti bodů v řadě a pět minut před koncem se ujali poprvé v zápase vedení. Na to zareagoval okamžitě trojkou nejlepší český střelec v zápase Lukáš Olbort a od té doby se duel tahal až do koncovky, ve které měli blíže k výhře Češi, než deset sekund před koncem trojkou srovnal Välb a poslal duel do prodloužení. V něm zasadili první ránu domácí, pak se ale dostali do ráže hosté a utekli do těsného náskoku, který si přesnými trestnými hody v závěru zápasu pohlídali.

Estonsko – Česko 80:84pp (17:22 29:42 47:56 71:71)
Olbort 28, Lukeš 15, Polívka a Křenek po 13, Brunner 7, Studnický 6, Šťovíček 2, Mrázek, Nabrátil, Randýsek, Chvála a Kojzar 0

TH: 19/11 – 20/16
Trojky: 11 – 10
Doskoky: 42 – 54
Zisky: 10 – 11
Ztráty: 16 – 24
Asistence: 15 – 17
Fauly: 25 – 19