Oslabení Lvi U18 sahali po senzačním postupu

Česká mužská reprezentace do osmnácti let nestačila ve čtvrtfinále evropského šampionátu divize B na favorizované Slovinsko 65:68 a přišla o šanci na postup mezi elitu. Svěřenci Luboše Bartoně v makedonském Skopje i bez nemocného Viktora Těleckého a zraněného Víta Krejčího se Slovinskem bojovali a dostali se až do koncovky, ale na výhru neměli. V sobotu je čeká duel o páté až osmé místo od 14:15 proti Portugalsku.

Slovinci ve skupině podlehli jen jednou, a i díky zdravotním potížím Čechů byli jasnými favority. Svěřenci Luboše Bartoně se ale nechtěli vzdát a do zápasu vlétli ve velkém stylu. Vedli 11:3 a bylo jich plné hřiště. Slovinci se ale rychle chytli a do konce první čtvrtiny se vrátili do zápasu.

Slovinský nápor pokračoval i ve druhé čtvrtině, ve které se českému týmu nedařilo střelecky, dali jen třináct bodů a začali získávat vedení. To po přestávce ještě navýšili, v jednu chvíli to bylo až o 15 bodů a s Čechy to vypadalo zle.

Ještě tři minuty před koncem to bylo 67:54 a Slovinci už prakticky slavili postup, český tým zabojoval, začali řádit Noumeros s Böhmem a soupeř nevěděl, co se s ním děje. Drama vrcholilo v posledních sekundách, kdy Češi mohli doskočit neúspěšnou trojku Samara, ale míč získal Slovinec Licen a i když dokázal proměnit jen jednu šestku, Češi si dobrou střeleckou pozici za tři body nevytvořili.

Skvělý výkon podal Patrick Samoura, který mohl za skvělý český vstup do utkání a k 17 bodům přidal i šest doskoků. Třinácti body ho doplnil David Böhm, který Čechy vracel dvěma trojkami v závěru do hry. Bohužel český tým znovu zahodil deset šestek a nedokázal ubránit Petara Vujačiče, který jim nasázel 19 bodů.

Slovinsko - Česká republika 65:68 (21:23, 43:36, 55:47)

Vujačič 19, Licen 15, Glas 11 – Samoura 17, Böhm 13, Noumeros 10, Kovář 9, Vyroubal 6, Sýkora a Fuxa po 4, Mikyska 2, Tělecký, Krejčí, Kulich a Čejka 0.

TH: 20/12 – 21/11

Trojky: 6 - 8

Doskoky: 36 - 40

Zisky: 7 - 7

Ztráty: 15 - 15

Asistence: 16 - 13

Fauly: 21 - 19