Ofenzivní trápení vzalo Lvům U16 semifinálovou naději

Jestli ve svých dosavadních vystoupeních na Mistrovství Evropy U16 divize B ukázali čeští reprezentanti pevné nervy, pak čtvrtfinále mělo být jejich ostrým testem. Zápas, který rozhoduje o udržení či definitivnímu konci nadějí na postup do divize A, rozehráli mladí Lvi v bulharské Sofii proti Ukrajině.

Kdo by čekal od začátku opatrný zápas, ten se mýlil. Oba týmy vstoupily do zápasu o všechno po hlavě a vrhly své síly do ofenzivy. Nejprve tato taktika svědčila více svěřencům Petra Tremla, kteří šli do vedení 16:10. Jenže následná sedmibodová šňůra dostala Ukrajince zpět do hry a dokonce do vedení. To vrátil na českou stranu trojkou Vyroubal.

Už závěr prvního dějství ukázal, že kdo chce myslet na semifinále, musí zpevnit obranu. Zápas se tak změnil boj o každý bod a především česká strana v této fázi hry ztrácela. Šest bodů za čtvrtinu bylo opravdu málo a to dalo Ukrajincům šanci jít do menšího trháku. Naštěstí česká obrana se po počátečních minutách také vzpamatovala, a tak vedení soupeřů mělo v půli hodnotu pěti bodů.

Jenže ani poločasová přestávka nevrátila vítr do českých plachet. Mladí reprezentanti se dál trápili na útočné polovině a ukrajinský náskok tak nepříjemně narůstal. Další střelecký výpadek umožnil Ukrajincům získat komfortní dvouciferný polštář. V poslední čtvrtině se česká hra už definitivně rozpadla. Ukrajinci dominovali na hřišti a jasně si tak došli pro vítězství.

„Dnes jsme nezačali špatně, v útoku se nám docela dařilo, akorát v obraně jsme nestíhali chytat jejich nájezdy. Poté se však Ukrajinci rozstříleli a bodově nám utekli až na konečný rozdíl třiceti bodů,“ litoval Miloslav Kulich.

Češi dnes na svého soupeře ztráceli prakticky ve všech hlavních statistikách. Nejmarkantnější pak byl rozdíl na doskoku a také v počtu střílených trestných hodů. Na aktivitu v ofenzivě totiž ukazuje fakt, že Češi měli k dispozici pouze čtyři trestné hody, zatímco plných 27! Sen o postupu tak musí Češi minimálně o rok odložit. Teď je ale čeká ještě souboj o konečné páté místo a ten rozhodně vypustit nechtějí.

„Zítra očekávám větší nasazení. Angličané jsou silní na doskoku, musíme je dobře odstavovat. Naopak my si musíme v útoku vytvořit lepší střelecké pozice," myslí už na úvod bojů o páté místo Kulich.

Česká republika – Ukrajina 50:80 (21:20; 27:32; 40:52)

Šícha 10, Kulich 9, Krejčí 8, Vyroubal 7, Kovář, Borovka a Samoura po 4, Hauzer a Čejka po 2, Tělecký, Kurečka a Mikyska 0 – Bachurin 25, Shorstkyi 22, Klevzunyk 14

TH: 4/2 – 27/17

Trojky: 6 – 7

Doskoky: 36 – 53

Zisky: 5 – 5

Ztráty: 13 – 11

Asistence: 9 – 15

Fauly: 22 - 12