Odstartovaly šampionáty U17

Prvními hracími dny dnes odstartovaly republikové šampionáty kadetů a kadetek U17. Zatímco ten chlapecký měl na programu semifinále a vyvrcholí v neděli, dívčí má podobně jako v kategorii U19 osm účastnických týmů a na finálové bitvy dojde až ve sváteční pondělí.

Mezi chlapci si o republikový titul zahrají celky Písku a USK Praha. Domácí Jihočeši si na domácí palubovce jako suverénní tým základní části jako už tradičně před skvělým publikem poradili s Tygry Praha 71:45. Tygři vedli jen krátce v první čtvrtině, než převzal taktovku domácí favorit a od té doby duel kontroloval. Hosté zabrali ještě na chvíli na startu druhé čtvrtiny přitlačily soupeře, ale pak už byl na hřišti jasně dominantní Písek a nedělal si větší potíže. Nejlepším střelcem vítězů byl s 19 body Jan Kopunec, čtrnáct přidal kapitán Jakub Šimonek. Tygři neměli ani jednoho dvouciferného střelce, na devět bodů se dostal Kryštof Zahořík.

O něco větší bitva se na palubovce strhla mezi Nymburkem a USK Praha. Pražané sice v souboji se středočeskou akademií ani jednou neprohrávali, jasný zápas to ale nebyl ani zdaleka. Již v první čtvrtině USK vedl dvouciferným rozdílem, aby pak prakticky o celé vedení přišel a před půlí ho získal zpět. V podobném rytmu probíhala i druhá půle, když bylo pět minut před koncem dokonce srovnáno, ale Pražané si koncovku pohlídali. Povedlo se to zejména díky Samuelu Machtovi, který nastřílel 19 bodů, sedmnáct přidal Martin Pospíšil. Nymburku nestačilo 22 bodů a 14 doskoků Arsena Gevorkyana a na jeho tým zbyl zápas o třetí místo proti Tygrům.

Mezi dívkami živí stále naději na prvenství domácí pořadatel a největší favorit Sokol Hradec Králové. Východočešky se ale ve čtvrtfinále možná až nečekaně nadřely na postup přes Slovanku, kterou přehrály v koncovce 67:64. Dalším postupujícím do semifinále je pražský USK, který si poradil s Basket Ostrava 72:60 i díky devatenáctibodovému příspěvku Elišky Javanské. I třetí duel dne byl v Hradci vyrovnaný a radoval se nakonec tým HB Basket Praha, který udolal v defenzivní bitvě KP Brno 54:50. Posledním semifinalistou jsou pak brněnské Žabiny, které udolaly chomutovské Levhartice 60:50.

Kompletní program a další info najdete na speciální podstránce k MČR.