Obrovské drama se šťastným koncem, Lvice U18 jsou ve čtvrtfinále ME

České basketbalistky do osmnácti let postoupily stejně jako loni do čtvrtfinále evropského šampionátu divize A. Rozhodl o tom napínavý osmifinálový duel s Litvou, který Češky vyhrály až po prodloužení 64:59. Ve čtvrtfinále je čeká ve čtvrtek od 20:45 duel s Maďarskem.

Lvice šly sice do osmifinálového souboje jako papírový outsider, protože ve své skupině skončily až na třetím místě, „česká“ skupina ale zas byla o našlapanější, a tak byl duel od začátku vyrovnaný. V defenzivním úvodu se skóre překlápělo ze strany na stranu a první větší trhák předvedly Litevky až na začátku druhé čtvrtiny, kdy utekly do šestibodového vedení. V zápase plném chyb ale svůj náskok neudržely a v poločase už byl zase rozdíl ve skóre nejtěsnější.

Češky sice v posledním zápase základní skupiny šetřily zraněný kotník klíčové rozehrávačky Kateřiny Zeithammerové, té však jako by herní pauza trochu uškodila a ve spojení s poraněným kotníkem neodehrála povedený zápas. Zastoupily ji ale spoluhráčky, když se ve třetí čtvrtině přidal k dobré obraně i lehce vylepšený útok a český tým šel najednou do trháku, když to po trojce Malíkové bylo 34:41. Od té doby Litevky po většinu průběhu čtvrté čtvrtiny prohrávaly, ani to je však nerozhodilo, nevzdaly se a obrat mohly dokonat pět sekund před koncem. To byla za stavu 53:54 faulována Brigita Sinickaité a mohla šestkami otočit skóre. Proměnila však jen druhý trestný hod, a protože závěrečné akce ani na jedné straně nevyšly, muselo rozhodnout prodloužení.

Do toho litevský tým úžasně vstoupil a po necelé minutě vedl 59:54, což Češky hodně položilo. Byly to však jediné litevské body v prodloužení, česká obrana se znovu zkonsolidovala a začala pracovat na obratu. Klíčová byla dalekonosná trojka Terezy Halátkové tři minuty před koncem a za chvíli už Adéla Buřtová posílala z divokého nájezdu Češky do vedení. Pak se prosadila Petra Malíková a zmar Litevek dokonala Buřtová dalším košem z nájezdu. Litva se do koše už netrefila a mohla začít nefalšovaná radost českého týmu z vybojovaného vítězství.

Tereza Halátková (hráčka ČR): „Byl to pro nás nejdůležitější zápas na turnaji. Šlo o to, jestli budeme v nejlepší osmičce nebo budeme hrát o 9.-12. místo. Litva pro nás byl asi papírově nejlepší soupeř, protože mají ještě nižší, a hlavně mladší tým než my. Celý zápas se to tahalo, oba týmy se střídaly ve vedení. My jsme svůj náskok neudržely, a naopak jsme těsně před koncem faulovaly jejich hráčku, která šla za našeho jednobodového náskoku střílet šestky, čímž dostala zápas do prodloužení. V prodloužení jsme měly trochu strach, ale nakonec rozhodla našel klidná hlava a obrana. Prohrávaly jsme až o pět bodů, začaly jsme se skládat a mít skleněné oči. Nakonec nám tam ale padlo pár košů, měly jsme spoustu doskoků a z toho byly jednoduché koše. Prodloužení bylo hrozně stresující, ale moc nám pomohla lavička, když holky moc fandily, trenéři byli taky skvělí a zvládli jsme to společnými silami a jsme v nejlepší osmičce, což je skvělý zážitek.

Litva – Česká republika 59:64pp (17:14; 26:25; 36:41; 54:54)

Visockaité 18, Sinickaité 12, Miknaité 9 – Buřtová a Malíková po 13, Halátková 12, Pokorná 10, Hamzová 7, Šitancová 5, Paťorková a Zeithammerová 2, Fučíková, Horsáková, Ondroušková a Vydrová 0

TH: 17/13 – 10/5

Trojky: 4 – 7

Doskoky: 55 – 50

Zisky: 7 – 12

Ztráty: 24 – 16

Asistence: 10 – 18

Fauly: 12 – 19