Obhájce jde dál. NILFISK Final 4 zná své složení

Obhájce prvenství v Nilfisk Českého poháru Žabiny Brno má i letos šanci zvednout opět nad hlavu mistrovský pohár. Žabiny si ve čtvrtém kole poradily na palubovce Karlových Varů s místní Lokomotivou hladce 82:52 a jako první doplnily pořádající Nymburk v NILFISK Final 4. O dva dny později se k již jisté dvojičce připojily KP Brno a Sokol Nilfisk Hradec Králové.Brňanky si dojely pro výhru 69:50 do Trutnova, Hradecké Lvice zvítězily v Edenu nad Slávií 86:73.

Žabiny živí naději na obhajobu

Favorizované Brňanky nakročily k výhře hned od začátku utkání, když ani jednou neprohrávaly a duel měly od poloviny druhé desetiminutovky pod kontrolou. Na začátku druhé čtvrtiny totiž Vary po snížení na 18:20 přes čtyři a půl minuty neskórovaly a Žabiny sérií dvanácti bodů utekly do dvouciferného náskoku, o který už nepřišly. Největší rozdíl byl ve ztracených míčích, kterých domácí hráčky ztratily hned dvacet a soupeř pouze jedenáct. Střelkyní zápasu byla s 19 body hostující Natálie Stoupalová, o bod méně přidala Tea Buzov. V dresu Karlových Varů se nejvíce prosazovala se sedmnácti body Dominika Pohunková, na patnáct se dostala nová podkošová posila Varů Marques Monique Webbová.

Karel Drahokoupil (vedoucí týmu BA KV): „Utkání jsme si prohráli sami. Prohráli jsme na ztráty a na doskoky. S tímto výkonem nemůžeme pomýšlet na lepší výsledek.“

Jakub Gazda (asistent trenéra Žabiny Brno): „Pro nás to byl důležitý zápas. Chceme obhájit titul v Českém poháru z loňska. Věděli jsme, že to nebude jednoduché utkání. Za prvé my jsme přijížděli v lehce okleštěné sestavě s devíti hráčkami a bez jedné z našich top střelkyň Jany Hausknechtové, která doma leží s angínou. Navíc Karlovy Vary posílili o americkou pivotku Webb, takže jsme netušili, co od toho čekat. Myslím, že holky se s tím nakonec popraly dobře a nejdůležitější je, že jsme vyhráli a jsme ve Final Four.“

Slávia znovu podlehla Hradci

Lákadlem programu čtvrtého kola poháru byl souboj třetího se čtvrtým týmem tabulky ŽBL. Slavia prohrála v této sezoně s Hradeckými Lvicemi i potřetí a potřetí to bylo velmi těsné. Oba celky se utkaly podruhé ve čtyřech dnech a znovu v pražském Edenu a znovu to byla velká bitva. Slávistkám nevyšel vstup do zápasu a v sedmé minutě prohrávaly o devět bodů. Ze špatného startu se ale domácí hráčky sebraly a o šest minut později už Felixová otáčela skóre. Vyrovnaný stav se pak držel až do poloviny třetí desetiminutovky, kdy se Východočeškám podařila bodová šňůra a poprvé v utkání jejich náskok přerostl deset bodů. Z až jedenáctibodové ztráty se bojovné Pražanky dostaly na rozdíl jediného bodu sedm a půl minuty před koncem, ale otočit skóre se jim nepodařilo a Lvice definitivně odskočily. Klíčovou statistikou zápasu bylo při vyrovnanosti ostatních hlavních čísel doskakování, které ovládly hostující hráčky poměrem 49:26. Nejlepší střelkyní vítězek byla se šestnácti body Josipa Bura, o bod méně dala Effangová. Renáta Březinová dosáhla na jedenáct bodů a jedenáct doskoků. Slávistkám nestačilo sedmnáct bodů od dvojice Felixová, Madden.

I druhý tým z Brna ve Final4

Pro celkem hladkou výhru si do Trutnova dojely hráčky KP Brno. Hostující hráčky držely vedení hned od úvodu a už na konci první desetiminutovky měly sedmibodový náskok. V druhé čtvrtině se sice Východočešky přiblížily na rozdíl dvou bodů, ale o poločase už zase ztrácely, a dokonce dvouciferným rozdílem. Rozhodující pak byla pro vývoj třetí čtvrtina, za kterou daly domácí pouhých šest bodů a soupeřky jim definitivně utekly. Střelkyní utkání byla s 18 body veteránka Ilona Burgrová, která přidala i osm doskoků. Trutnov vedla se sedmnácti body Kateřina Kozumplíková.

Petr Kapitulčin (trenér BK Loko Trutnov): „Bez šesti hráček jsme měli ze zápasu obavy, ale myslím si, že s ohledem na sestavu jsme odehráli velice dobré utkání. A to i přes velice nízkou úspěšnost střelby, která nás dnes trápila. Nyní musíme zregenerovat a následně se pokusit v sobotu na Královce co nejdůstojněji zvládnout souboj s USK Praha.“

Kompletní složení finálové čtyřky je tak Nymburk, Žabiny Brno, KP Brno a Hradec Králové. Tato čtveřice si to rozdá o vítězství na Nilfisk Final4 poslední únorový víkend 25. a 26.2 ve Sportcentru ČUS v Nymburce. Rozlosování semifinálových dvojic bude známo 23. ledna.