O prsteny šampionů NBA už počtvrté. Jr. NBA vyvrcholí tentokrát v Děčíně

Vyvrcholení NBA proběhne už zítra (v pátek 29. listopadu) v Děčíně. Zní vám to zvláštně? Přesto je to pravda. Čtvrtý ročník české verze prestižní školní basketbalové ligy s názvem Jr. NBA league patřící pod nejprestižnější basketbalovou soutěž světa dospěje v pátek v děčínském Sportovním centru ke slavnostnímu předání prstenů pro šampiony, o které budou bojovat čtyři nejúspěšnější školy/týmy letošního ročníku.

 

Z celkem 87 přihlášených škol se jich do hlavní soutěže dostalo přes kvalifikaci třicet, aby to odpovídalo počtu týmů v pravé NBA a na draftu jim byl „přidělen“ tým, který budou v daném roce reprezentovat. Přes základní část se až do velkého finále dostaly ZŠ Na Výsluní z Brandýsa nad Labem reprezentující Oklahomu City Thunder, ZŠ Boženy Němcové z Opavy zastupuje Charlotte Hornets, děčínská ZŠ Dr. M. Tyrše hraje v dresech Houstonu Rockets a ZŠ Komenského z Nymburka je pro letošek Boston Celtics.

 

Základní školy z Brandýsa a Opavy se střetnou v prvním semifinále od 9:15, domácí děčínská ZŠ proti té nymburské se utkají v tom druhém od 11 hodin. Poražení se od 13:10 střetnou o bronz a v 15:15 začne velké finále jako už tradičně v přímém přenosu televizního kanálu Nova Sport.

 

Pořadatel měl vzejít ze čtyř finalistů, a když z play off postoupil na finálový turnaj Děčín, nebylo nad čím váhat. Toto severočeské město dlouhodobě prožívá basketbalovou horečku, místní Válečníci byli čtyřikrát za posledních pět let ve finále Kooperativa Národní basketbalové ligy a město basketbalem žije, když ve Sportovním centru bývá na zápasech nejlepší atmosféra v celé lize. Teď si na stejném hřišti zahrají i naši čtyři finalisté, kteří se o titul utkají vůbec poprvé.

 

„Moc se těšíme. Je to pro nás velká událost. Byl to takový náš sen, že by se něco takového mohlo povést. Loni jedna ze škol byla docela blízko, ale povedlo se postoupit až letos. Věřím, že atmosféra tu bude opravdu zajímavá,“ řekl bývalý reprezentant a výrazná postava děčínského basketbalu Jakub Houška, který spolu s Miroslavem Soukupem vede mladé děčínské dívky a chlapce, a to včetně svých synů Marka a Filipa.

 

Organizátoři připravují kromě zápasů i bohatý doprovodný program včetně fotokoutku, soutěží a smečařské show, o kterou se postará jeden z nejlepších smečařů Evropy Piotr Grabowski. Ten pravidelně vyhrává smečařské soutěže konané v rámci světové tour v basketbale 3x3. Dorazí i zástupci NBA Europe a také bývalý hráč NBA Jiří Welsch, patron projektu.

 

Nejlepší hráči se následně mohou zúčastnit evropských kempů, kde proběhne výběr hráčů na celosvětový turnaj. Toho se z Česka zúčastnil Josef Svoboda, který s píseckou školou vyhrál první ročník Jr. NBA v ČR. Nyní patří mezi hlavní hvězdy extraligy do 15 let. Kompletní informace najdete na webu jrnbaleague.cz.

 

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport