Nymburk si pohlídal postup zlepšeným výkonem po půli

Zatímco pražští USK mohli v klidu vyhlížet svého finálového soupeře pro Hyundai FINAL Four, na Svitavy s Nymburkem ještě čekala semifinálová bitva. V plzeňské hale byli jednoznačným favoritem Středočeši, ale Tuři se nechtěli svého snu na překvapení vzdát lehce.

Hráči Svitav vstoupili do utkání ve velkém stylu. Prakticky jim ani nic jiného nezbývalo, než od prvních vteřin vsadit vše na jednu kartu. Tou byl agresivní rychlý basketbal zakončovaný častou střelbou za tři body. Hrát na vyčkávanou prostě s Nymburkem nejde. Tuři měli dobře seřízená mířidla a Nymburk navíc jen velmi těžko hledal rytmus v útoku. Výsledkem bylo až desetibodové vedení Turů.

Favorita z ofenzivní letargie vyvedla až bodová exploze Jaromíra Bohačíka a čerstvě pasovaného repre kapitána Vojtěcha Hrubana. Česká enkláva v dresu obhájce prvenství vůbec držela útočný prapor svého týmu. První body zahraničních posil zaznamenal až po 15 minutách Hankins. Nutno uznat, že naprosto stylově alley-oopem. To už si Nymburk hýčkal drobné vedení.

Svitavy v poločasové pauze opět trochu zkonsolidovaly své síly a vrhly se střemhlav do boje s osudem. Svěřenci trenéra Pivody stáhli své manko pod dvoucifernou hranici. Nymburk si však stále udržoval relativně pohodlný bodový polštář. To i ve chvíli, kdy se na palubovce přiostřilo. Nejvíce se krev pěnila v Rogičovi.

Svitavy nechtěly nic vzdát, i když se nymburský náskok blížil ke dvaceti bodům. Obrana Turů stále snesla přísná pravidla. Jenže v útoku svitavský střelný prach zvlhl. Nymburk tak celkem v poklidu směřoval ke své již čtvrté finálové účasti v řadě od doby, kdy opět hraje Český pohár. V zítřejší utkání o bronz vyzve USK Praha (18:15) před obrazovkami ČT Sport. Svitavy se o bronz střetnou s Opavou (15:00).

ERA Basketball Nymburk – DEKSTONE Tuři Svitavy 100:73 (22:27; 54:42; 72:60)

Bohačík 25, Hruban 19, Booker 14, Peterka 11, Hankins 8, Benda 6, Tůma 5, Kříž 4 a Šafarčík po 4, Pumprla a Dalton po 2, Rogič 0 – Crandall 17, Dodd15, Puršl 13, Kovář 12, Jelínek a Slezák po 4, Hlobil a Marko po 3, Svojanovský 2, Kotásek 0

Fauly: 28 – 29

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme špatně, ale máme širokou lavičku, snažili jsme se hráče oživit, a když jsme od druhé čtvrtiny utáhli obranu, měli jsme život snazší. Já ale musím také říct, že Svitavy jsou vážně dobrý celek, který hraje týmově, a dobře se na něj kouká. Přeju mu do budoucna jen to nejlepší.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jestli to v dané sestavě bylo naše maximum, je těžká otázka. Určitě šlo vyržet ještě déle na hratelném skore, ale i tak jsem na své hráče hrdý a myslím, že hlavně v první čtvrtině, kterou jsme vyhráli, a ve třetí remízové jsme předvedli fakt výbornou práci. Na to, v jaké sestavě jsme, že Jirka Svojanovský hrál skoro dvacet minut a Jan Hlobil třináct… Našim hráčům dal tenhle zápas strašně moc a při těch rozdělených minutách jsme byli Nymburku po tři čtvrtiny důstojným soupeřem. Ve čtrvté už došly síly, kvalita se ukázala a Nymburk podle výsledku jednoduše zvítězil.“