Nymburk ovládl bitvu nejlepších celků U17

Mistry ČR v kategorii kadetů U17 jsou hráči domácího Nymburka. Středočeši ve finále zdolali hráče USK Praha, kteří berou stříbro. Bronz putuje do Ostravy, ta si poradila s Pardubicemi.

Na Final4 do Nymburka se probojovaly nejlepší čtyři nasazené celky po základní části. První Nymburk, který prohrál jen jednou za celou sezonu (v Ostravě) si ve čtvrtfinále hladce poradil s Prostějovem. Druhý nasazený USK přehrál ve čtvrtfinále nejkratším možným způsobem Kondory z Liberce. Hladce 3:0 postoupil ze čtvrtfinále i třetí tým základní části Pardubice (zdolaly Sokol Pražský) a čtvrtá Ostrava (přehrála Písek).

Sobotní semifinále nabídlo dva celkem jasné zápasy. Nejprve od 16 hodin si domácí Nymburk poradil s Ostravou 76:54. Rozhodovalo se na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy si domácí vybojovali dvouciferný náskok, o který už nepřišli. Střeleckým lídrem vítězů byl Luboš Kovář s 16 body a patnácti doskoky, po deseti přidali Lukáš Mareš a Dominik Plešingr. Svěřenci Ladislava Sokolovského měli převahu na doskoku a ztratili sedmnáct míčů oproti 24 chybám Ostravy. Tu vedl s 22 body Matouš Kurečka, nikdo další však nedal více než osm bodů.

Poté v druhém semifinále přehrál USK Pardubice díky velmi dobrému druhému poločasu 72:55. O přestávce to ještě bylo o tři body, ale pak se Sovy zlepšily a v závěru už měly zápas ve své režii. Střelcem zápasu byl dvacetibodový Viktor Tělecký, double-double za 15 bodů a 17 doskoků přidal Patrick Samoura a třináct Jaroslav Šimon. Pardubicím nestačilo 16 bodů Jana Voráče.

Bronz pak i přes nepovedený vstup do utkání patří Ostravě, která v prvním nedělním duelu porazila Pardubice 79:68. Synthesia ovládla úvod a v sedmé minutě vedla 20:6. Pak už se ale začali zlepšovat Snakes a v poločase už bylo vyrovnáno. Ve třetí čtvrtině si už Ostrava vybojovala vedení. O to nejprve přišla, ale poslední desetiminutovku jasně ovládla a slaví bronz. Pardubice střílely výborně za tři body a lépe doskakovaly, ale dopustily se patnácti ztrát oproti pouhým pěti ztrátám Ostravy. Nejlepším ze čtyř dvouciferných střelců Ostravy byl znovu Matouš Kurečka, tentokrát s 19 body, ke kterým přidal i devět doskoků a pět asistencí. Lukáč přidal k 17 bodům deset doskoků. Poraženým nestačilo 18 bodů Davida Schmidta ani 17 Čejky.

Finálový zápas pak byl vyrovnanou bitvou dvou nejlepších týmů soutěže. Úvodní čtvrtinu ovládli svěřenci trenéra Sokolovského, kteří za stavu 8:10 předvedli úsek 13:2 a získali náskok. O ten však v úvodu druhé půle úplně přišli a začala bitva o každý bod. Klíčovou se ukázala být minisérie sedmi bodů v řadě, které dal Nymburk za stavu 49:47. Utrhli se na devět bodů a USK se už nedotáhl. Klíčovou statistikou vyrovnaného zápasu byla trojková střelba, protože domácí dali osm trojek a hosté na tři proměněné trojky spotřebovali devatenáct pokusů. Hvězdou zápasu byl s 15 body a 12 doskoky Luboš Kovář, s dvanácti body mu sekundovala dvojice Vejvar, Kulich. Miloslav Kulich přidal i patnáct doskoků. Za USK se do dvouciferných čísel dostali jen Samoura (11 a deset doskoků) a Tělecký (10), František Fuxa přidal k deseti doskokům devět bodů.