Neúspěšná bitva s Gruzínci

Potřetí za sebou prohráli čeští basketbalisté do šestnácti let na evropském šampionátu divize B v bulharské Sofii. Nedokázali tak navázat na dvě úvodní výhry, když po další dlouho vyrovnané bitvě podlehli Gruzii 65:87. O víkendu tak dohrají šampionát duely o třinácté až šestnácté místo.

Češi tentokrát dokázali zachytit úvod zápasu a soupeř jim neutekl tak, jako například proti Islandu a v úvodních minutách se hned několikrát měnilo vedení mezi oběma celky. Zlom nastal v závěru první čtvrtiny, kdy Češi zásluhou Matyáše Pomezného srovnali na 17:17, pak si však vybrali téměř šestiminutový úsek bez bodu, který jim přidělal spoustu komplikací. Gruzínci tento úsek vyhráli 12:0 a odskočili do dvouciferného náskoku, když zářil zejména rozehrávač Nikoloz Abuladze (za poločas 22 bodů). Vedení až o 14 bodů by vydrželo Gruzíncům až do přestávky, nebýt povedené české minisérie těsně před poločasem, která přeci jen dodala českému týmu větší motivaci do druhé půle.

Bohužel se rozdíl brzy po přestávce nad deset bodů vrátil, a to zejména kvůli českém střeleckému trápení. Lvi se to snažili kompenzovat velmi dobrým doskakování na obou koncích palubovky, přesto Gruzie bez větších potíží náskok kontrolovala. Když pak navíc hráčům v červeném vyšel i vstup do poslední čtvrtiny, dostal se rozdíl nad dvacet bodů a mimo dosah reálného zvratu za jednu čtvrtinu. Trenér František Rón tak mohl v závěru lehce pošetřit síly nejvytíženějších hráčů na další dvě utkání, která čekají Čechy v pátek a sobotu.

Abulaze se nakonec dostal na 30 bodů, devět doskoků a devět asistencí a vždy trefil střelu či vymyslel akci, když Gruzínci potřebovali. Nejlepší český střelec Samuel Macht se dostal na 13 bodů a doskočil devět míčů, Viktor Ivánek přidal dvanáct bodů.

Nikolas Juříček (hráč českého týmu): „Na začátku zápasu jsme začali s osobkou, ve druhé čtvrtině jsme dali zónu, když jsme měli problémy bránit a dávali nám lehké koše. Nakonec jsme šli o osm dolů do poločasu. Po poločase jsme vyšli agresivní v osobní obraně, drželi jsme se, ale potom jsme zase přešli do zóny a dostali jsme několik trojek. V poslední čtvrtině nám celkem došly síly, natáhli nás skoro na dvacet bodů, a tak zápas i skončil.“