Nervydrásající finále pro sebe urvala GBA, bronz bere Prostějov

Mistry ČR v kategorii U19 se stali basketbalisté týmu GBA Europe. Pražská akademie plná zahraničních hráčů zdolala v nervy drásajícím finále Hyundai centrum Praha MČR U19 v hale na Folimance obhájce titulu z posledních dvou let USK Praha 78:69 po prodloužení a slaví cenné zlato. Bronzové medaile získali po výhře nad Sršni Písek basketbalisté Prostějova.

Drama pro GBA

Hráči GBA dokázali v průběhu celé sezony jako jediní USK porazit, jenže to bylo na domácí palubovce, na Folimance byli vysokoškoláci neporazitelní. Finálový duel před skvělou kulisou kolem 1200 diváků byl od začátku extrémně vyrovnaný, ani jeden z týmů si nedokázal vypracovat větší náskok.

Hostující GBA měla v první čtvrtině mírně navrch, když se prosazoval rozehrávač se španělským pasem Seikou Sisoho Jawara, USK zase odpovídal se svými lídry Patrickem Samourou a Davidem Böhmem. Ve druhé čtvrtině vzrostl náskok svěřenců Juliana Beťka na devět bodů, USK ale skvěle zareagoval a závěrečnou bodovou šňůrou se dostal do poločasového vedení.

Bitva pokračovala i po přestávce, kdy měl povětšinou mírně navrch domácí USK, nedokázal si však vypracovat větší vedení a GBA se tak stále držela na dostřel. Drama vrcholilo v závěrečných minutách. Sisoho Jawara těžkou trojkou dvě a půl minuty před koncem srovnal na 59:59, pak si oba celky vyměnili po koši a jednom trestném hodu. Lídr GBA pak padesát sekund před koncem trefil v tísni trojku z obrovské vzdálenosti a hosté se už prakticky radovali. V posledních sekundách si ale vzal míč Patrick Samoura a další těžkou trojkou z odskoku poslal duel do prodloužení.

Prodloužení sice otevřel košem domácí David Böhm, pak se ale USK střelecky na dlouho odmlčel a Tomáš Mikiska dostal GBA do šestibodového vedení. To se v prodloužení ukázalo jako rozhodující a hosté si už v závěrečné loterii trestných hodů výhru pohlídali.

Nejlepším střelcem zápasu se stal Seikou Sisoho Jawara s 25 body a po zásluze si odnesl i cenu nejužitečnějšího hráče MČR. Doplnil ho Artur Konontšuk se 17 body a 12 doskoky, deset bodů přidal Mark Jaakson. Poražené vedl David Böhm s 23 body, většinu z nich však zvládl v prvních třiceti minutách a v závěru už tolik vidět nebyl. Aktivní Samoura přidal 17 bodů a 16 doskoků, kapitán Marek Vyroubal se dostal na 16 bodů.

Ostrostřelba o bronz pro Prostějov

Bronzové medaile získali po výhře nad Pískem 110:99 basketbalisté Prostějova. Duel poražených semifinalistů byl od začátku bezstarostnou přestřelkou bez obran. Orli hned v první čtvrtině nasázeli 36 bodů a vybojovali si mírný náskok. Ostrostřelba prostějovských pokračovala i ve druhé čtvrtině a vedení postupně narůstalo až ke dvaceti bodům rozdílu. Jihočeši se snažili kontrovat, ale měli potíže v obraně a rozstříleného soupeře se jim nedařilo zastavit. Ještě osm minut před koncem to bylo o dvacet bodů, a i když pak přišel nápor Sršňů, blíž, než na sedm bodů minutu před koncem se nedostali.

Hlavním strůjcem výhry Prostějova byl Juraj Palenik, který se blýskl sedmi trojkami a celkem 37 body, na triple double útočil jeho spoluhráč a kapitán týmu Štěpán Borovka s 21 body, 13 doskoky a devíti asistencemi. Střelecký výkon Palenika dorovnal na druhé straně také 37 body Miroslav Procházka, patnáct bodů zaznamenal Martin Svoboda.