Neprostupná maďarská zóna

Čeští basketbalisté do šestnácti let podlehli v dalším utkání na evropském šampionátu divize B v severomakedonském Skopje Maďarsku 57:79 a čekají je zápasy o třinácté až šestnácté místo. Turnaj pro ně pokračuje v pátek od 16 hodin duelem s Rakouskem.

Zápas začal vyrovnanou bitvou a tahanicí o každý bod, ve které Češi sice mírně ztráceli, ale rozdíl nebyl nijak výrazný. Od úvodního rozskoku se maďarský celek postavil do zónové obrany, kterou praktikoval po většinu zápasu a se kterou si český tým nedokázal poradit. Na maďarské vedení 12:6 zareagoval český tým sérií 8:0 včetně dvou trojek, převzal vedení a chvíli to vypadalo, že právě na nepříjemnou zónu našel recept. Maďaři ale trojkou v závěru první čtvrtiny převzali vedení a o to už nepřišli. Tři minuty před pauzou bylo ještě po trojce ve druhé čtvrtině dobře skórujícího Alexandra Kroba srovnáno 30:30, ale poslední minuty poločasu vyhráli Maďaři 13:3 a získali si poprvé dvouciferné vedení.

Na startu druhé půle se ještě Češi dvěma koši dotáhli, ale Maďaři zareagovali další bodovou sérií a dostali se do pohodlného náskoku kolem patnácti bodů. Českému týmu se nedařilo střelba za tři body, o kterou se opíral většinu turnaje, a to byla proti maďarské zóně o to větší komplikace. V poslední čtvrtině Češi přitlačili v defenzivě a nedovolili už Maďarsku náskok navýšit, výrazněji snížit se ale dvacetibodový rozdíl stejně nepodařilo.

Při slabší úspěšnosti střelby nepomohlo Čechům ani 16 útočných doskoků, ani nižší počet ztrát. Maďaři hráli pouze v šesti hráčích, měli tak oproti širšímu českému kádru výraznější individuality, duel ovládl s 27 body a sedmi přesnými trojkami Zalan Bartik, který ani na minutu nevystřídal. Čechy vedli jedenáctibodový Alexandr Krob a Jakub Žalud.

Jakub Žalud (hráč českého týmu): „Zápas začal vyrovnaně i pres naše chyby, které se ukázaly až v druhé čtvrtině. První poločas soupeř hrál zónu, na kterou jsme si museli zvyknout. Začátkem druhého poločasu jsme nedokázali ubránit soupeře a tím si vytvořili vetší vedení, které jsme nedokázali obrátit v náš prospěch. Zápas jsme podcenili a určitě se to stát znovu nemůže.“

František Rón (trenér českého týmu): „Dnešní utkání se nám vůbec nepovedlo, jak na obranné, tak hlavně na útočné polovině hřiště. Hráči z Maďarska se vyrovnali s naším obranným tlakem a proměňovali i těžké střely. Bohužel jsme měli špatnou střelbu za trojkovým obloukem. Nevyužili jsme výškovou převahu při střelách z pod koše, ani v útočném doskakování. Oslabeným Maďarům vyšla sázka na zónovou obranu, kterou hráli 35 minut.“