Nepovedená třetí čtvrtina sebrala Lvicím U16 šanci na MS

Druhou prohru za sebou si připsaly české basketbalistky do šestnácti let na evropském šampionátu divize A v makedonském Skopje. Po těsné prohře ve čtvrtfinále s Litvou nestačily v duelu o páté až osmé místo na Belgičanky a po porážce 57:69 přišly o naději získat účastnické místo na světovém šampionátu U17 v příštím roce. Turnaj zakončí svěřenkyně Richarda Fouska v pátek od 13:45 proti poraženému z dvojice Itálie – Lotyšsko.

Na mladých Češkách bylo jasně patrné zklamání z nepovedeného čtvrtfinále, po kterém těžce hledaly motivaci do dalších bojů. Přesto v úvodu vedly až o sedm bodů (11:4), což bylo jejich nejvyšší vedení v zápase. Pak se ale Belgičanky probraly skvěle zvládly závěr první čtvrtiny a dostaly se do vedení. Druhá čtvrtina nabídla vyrovnanou bitvu, ve které bylo naposledy srovnané skóre, a to těsně před poločasem 33:33. Poločas zakončily Belgičanky čtyřmi body a od té doby převzaly kompletně iniciativu nad zápasem. Ve třetí čtvrtině udržely Češky jen na sedmi bodech, rychle utekly do dvouciferného vedení a zlomily český odpor. Svůj náskok nakonec zvedly až na dvacet bodů rozdílu, než Lvice bojovností v závěru korigovaly skóre. Belgie tak drží naději na páté místo a postup na MS, Češky skončí nejlépe sedmé.

David Zdeněk (asistent trenéra): „V zápase, ve kterém jsme bojovali o možnost účasti na MS jsme bohužel neuspěli. Pouze úvodní pětiminutový úsek byl pod naší taktovkou, když jsme na rozdíl od soupeře přesně zakončovali. Obrana však nepracovala dobře již od úvodního rozskoku, a to se záhy projevilo na dalším vývoji. Hráčky Belgie naplno využívaly své přednosti a když hrou 1:1 se buď uvolnily k otevřenému zakončení nebo si vynutily trestné hody. Přesto ztráta 4bodů po 20 minutách byla zanedbatelná. Hra z naší strany, ale postrádala potřebnou lehkost, účelnost a rychlý protiútok, který měl být hlavní silou týmu. Ve druhém poločase z holek bylo cítit odhodlání a veliké úsilí, přesto skóre narůstalo v náš neprospěch. Jediné, co rostlo na naší straně rychleji byly ztráty a osobní chyby. Těch bylo znovu výrazně více, a to i k nelibosti celého realizačního týmu. Následná frustrace holek se pak zákonitě projevila i na výkonu. Nicméně bojovaly a rvaly se až do úplného konce což je potřeba ocenit. Pro všechny z nás je to v rychlém sledu další zklamání. Musíme uznat kvalitu soupeře, zmobilizovat síly a závěrečný den se pokusit zakončit šampionát výhrou.“

Belgie – Česká republika 69:57 (21:18; 37:33; 56:40)

Ndiribe a Claessens po 15 – Svatoňová 12, Šafránková 11, Špelinová 10, Zdeňková 6, Mikšíková a Vejvodová po 4, Brejchová a Hibalová po 3, Kadlecová a Žílová po 2, Chromá a Ceralová 0

TH: 24/18 – 13/12

Trojky: 5 – 3

Doskoky: 42 – 40

Zisky: 13 – 9

Ztráty: 23 – 24

Asistence: 13 – 11

Fauly: 15 – 22