NCAA plus ligový výběr s potenciálem reprezentačního áčka. Sejde se reprezentace mužů U24

Velmi zajímavě složenou skupinu talentovaných mladých hráčů čeká od pondělka týdenní tréninkový kemp pod vedením reprezentačního kouče mužů Ronena Ginzburga. Projekt s pracovním názvem reprezentace U24, složený z elitních borců působících v Kooperativa NBL a hráčů působících na amerických univerzitách, stráví týden společnými tréninky v nymburském sportovním centru, navíc sehraje mezistátní přátelský zápas. Trenéři tak využili šance ozkoušet si talenty z USA naživo.


„Nominace se skládá ze dvou typů hráčů – ti kteří působí v Česku a ti, kteří hrají v zahraničí. Kemp jsme svolali relativně narychlo, protože jsme využili situace kolem COVID-19. Většina hráčů, kteří běžně působí v USA na univerzitách, byli najednou „uvězněni“ v Čechách, takže nám to dávalo šanci pozvat je na tréninkový kemp a vidět je naživo. Hráči byli z našeho nápadu nadšení a drtivá většina to kvitovala, protože je to pro ně příjemná změna při tom individuálním tréninku, který už trvá poměrně dlouho. Nominovaní oceňují, že se takhle v létě mohou sejít a změnit svůj basketbalový režim,“ popisuje manažer národního týmu Michal Šob.

 

V nominaci je hned pět borců studujících v USA, podle Šoba byly ve hře ještě další dvě jména, kterým nakonec současná situace s omezeným cestováním nedovolí dorazit.

 

„Postupovali jsme systematicky v tom, že trenéři předložili nominaci a po kontaktu s hráči toho vyplývaly další kroky. Z nominovaných nemohli přijet Martin Roub a Michal Kozák, protože jsou v USA,“ dodává Šob.

 

Přestože se projekt jmenuje reprezentace U24, součástí nominace jsou i někteří starší hráči, kteří mají potenciál být do budoucna součástí reprezentačního áčka.

 

„Pracovní název je kemp hráčů do 24 let, ale nemusíme se nutně držet názvosloví, protože v končeném důsledku jsou někteří z hráčů starší, byť je to o málo. Je to prostě mix hráčů, které chceme otestovat a zároveň je motivovat, aby na sobě pracovali. V následujících letech čeká seniorský národní tým poměrně perný program i kvůli koronaviru, který zahustil všechny akce blíž k sobě. Chceme dát mladým hráčům, kteří by v budoucnu měli zaujmout větší roli v seniorském národním týmu, příležitost se ukázat,“ pokračuje Šob.

 

Tím vzniká šance pro trenéra Ginzburga si prohlédnout zblízka mladé talenty, jež mohou v následujících letech tvořit jádro týmu třeba už pro domácí EuroBasket 2022.

 

„Program hráčů, kteří studují v USA, se bohužel příliš neslučuje s kalendářem FIBA a jejich připojení k národnímu týmu je tak mnohdy složité. I proto je kemp takhle narychlo uspořádaný, aby se hráči z USA mohli poměřit s těmi působícími v Evropě,“ říká Šob.

 

Čtrnáctku hráčů čeká kromě týdne tréninků i jeden přípravný zápas, když do Nymburka zavítá výběr slovenských Levic.

 

„Naší priorita při hledání soupeře pro přátelské utkání byla, že nechceme hrát s českým soupeřem. Hráči se navzájem potkávají v průběhu ligy a nebylo by to až takové oživení. V době, kdy jsme kemp připravovali, tak žádná z okolních federací ještě nefungovala naplno a neměla připravené letní programy natož pro takovou věkovou skupinu hráčů. Přešli jsme na klubovou scénu, kde jsme hledali partnera. Měli jsme informace, že Levice míří do ČR, tak jsme toho využili k přátelskému zápasu. Podmínkou Levic byl bezproblémový přechod hranic tam a zpět, což už teď naštěstí není problém,“ uzavírá Šob.   

 

 

Nominace na VT Nymburk (15. - 21. června 2020)

Jméno Post Výška Ročník nar. Klub
David Böhm SF - křídlo 203 2001 USK Praha/Northern Kentucky
Jakub Dombek C - pivot 211 1998 GBA Europe/Hartford (USA)
Radek Farský SG - křídlo 194 1999 mmcité1 Basket Brno
František Fuxa PF - pivot 200 2000 USK Praha
Luboš Kovář PF - pivot 204 2000 Dekstone Tuři Svitavy
Radek Pumprla SF - křídlo 193 1995 NH Ostrava
Patrick Samoura SG - křídlo 197 2000 USK Praha/Cochise College
Ondřej Sehnal PG - rozehrávač 190 1997 USK Praha
Michal Svoboda SG - křídlo 190 1999 BK JIP Pardubice
David Škranc PF - pivot 203 1996 BK JIP Pardubice
Miroslav Štafl C - pivot 207 1999 BK Kondoři Liberec/Hartford Hawks
Jakub Tůma PG - rozehrávač 192 1998 ERA Basketball Nymburk
František Váňa SG - křídlo 192 1998 BK Olomoucko
Jan Zídek SG - křídlo 202 1999 USK Praha/Pepperdine
Autor:
Reklama
Detail článku - Kooperativa