Návrat Audy a premiéra pro Farského

Čeští basketbalisté odstartovali kvalifikaci o EuroBasket 2021 na výbornou, když před domácím publikem uhájili vítězství nad Dánskem. Dneska ráno se už přesunuli do Litvy, aby v zemi basketbalu zaslíbené sehráli své druhé a v tomto okně poslední kvalifikační utkání. K němu nastoupí zítra večer před očekávanou vysokou návštěvou.

Oba celky půjdou do zápasu v opačném rozpoložení. Zatímco Češi i přes výrazné změny v kádru oproti světovému šampionátu nakonec v těsné koncovce přehráli Dánsko o čtyři body, Litevci padli v Belgii rozdílem jedenadvaceti bodů. Druhou prohru v řadě by už litevské odborné publikum zvyklé na sbírání úspěchů kousalo asi složitě.

„Je to překvapení. Aniž bych chtěl snižovat Belgičany, tak Litva je favorit skupiny. Samozřejmě, ty výsledky jsou ovlivňovány nominací hráčů, kteří zde jsou a naopak z nejrůznějších důvodů být nemohou. Belgičané využili domácího prostředí. Hráli velmi dobře, s velkou energií a trošky nachytali Litevce, kteří byli ze začátku studení a hráli až moc profesorsky,“ všiml si asistent trenéra Ginzburga Petr Czudek.

„V poslední čtvrtině ale Litevci ukázali svou tvář a začali hrát hodně agresivně a rychle. Ukázali, jak asi budou hrát zítra proti nám. Tam svou ztrátu snížili,“ varuje. A přidává další důležitý fakt: „Po takové výhře se dokáže tým často zkoncentrovat. Čeká nás tu zítra 11 tisíc lidí. V Litvě je basketbal skoro jako náboženství a nemohou si dovolit žádný exces. Paradoxně to je pro nás ještě těžší, než kdyby byli uspokojení a nastoupili nesoustředění jako v Belgii. Teď nevypustí ani jednu pasáž.“

Trenér Ginzburg udělal v sestavě oproti zápasu s Dánskem dvě změny. Obě se týkají postu pivota. Doma zůstal opavský centr Václav Bujnoch. Toho v sestavě nahradil už uzdravený Patrik Auda. Místo na soupisce a pouze na lavičce si pak prohodili dva benjamínci týmu. Reprezentační premiéru si může připsat Radek Farský, naopak další minuty ke svým premiérovým nepřidá Luboš Kovář.

„Říká se, že nám jde jen o prestiž a ranking. Ale to není málo. Vítězství z Litvy by se počítalo hodně. A o ranking nám jde taky. Teď ho máme dobrý a můžeme ho třeba ještě vylepšit. Na nasazení do skupin EuroBasketu bude hodně záležet,“ má tým podle Czudka o motivaci postaráno.

Zápas proti Litvě začíná ve Vilniusu zítra v 18:30 českého času. Přímým přenosem ho vysílá stanice ČT Sport.

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport