Naděje mladých Lvic žije

Důležitá výhra udržuje český tým dívek do šestnácti let ve hře o udržení elitní divize evropského šampionátu i pro příští rok. I s „nožem na krku“ české lvice přehrály v tureckém Izmiru domácí výběr 66:48 a výhra v sobotním duelu jim může zajistit třinácté místo a udržení mezi elitou. O soupeřkách se rozhodne v odpoledním utkání mezi Řeckem a Portugalskem.

Zápas výrazně ovlivnil hned jeho start, když turecký celek nenastoupil do utkání koncentrovaně, naopak svěřenkyně Richarda Fouska do toho vlétly naplno a agresivní hrou do koše se dařilo sbírat nejen fauly, ale i trestné hody a také jednodušší koše. Za stavu 0:10 si bral turecký kouč timeout, trhák lvic narostl ještě o tři body, než se domácí tým konečně z šestky po šesti a půl minutách konečně prosadil.

Pak ale přišla relativně nepříjemná fáze, za turecký tým rozhodně nejlepší pasáž v utkání, kdy se podařilo domácímu výběru s podporou nepříliš početného, ale o to hlasitějšího publika, několikrát dotáhnout až na šestibodový rozdíl. V tu chvíli se Češkám ale naštěstí nerozklepala kolena a dokázaly vždy zareagovat a do přestávky si přenést sedmibodové vedení.

Ve třetí čtvrtině znovu nastoupil lépe koncentrovaný český tým a postupně převzal zpět iniciativu. Z rychlé hry sice plynulo hodně českých chyb, agresivita na obou koncích palubovky ale vedla k jasné dominanci na doskakování a projevila se i na skóre. V něm se Češkám podařilo odskočit až ke dvacetibodovému vedení a v tu chvíli bylo prakticky rozhodnuto. Turkyně duel nevzdaly a pokoušely se o nápor, zvrat se jim ale nepovedl a Lvice si výhru pohlídaly.

K vítězství bodově nejvíce přispěla Nikola Kubínová, která dala třináct bodů a doskočila i deset míčů. Double-double měla i Kateřina Kalná za 10 bodů a stejný počet doskoků. Ema Bláhová nastřílela dvanáct bodů. Češky tak dokázaly překonat i 24 ztrát oproti 13 chybám Turecka, na doskoky totiž vyhrály drtivě 73:39.

David Zdeněk (asistent trenéra českého týmu): „Bylo skvělé, že se nám povedl úvod utkání, kdy se holky mohly zklidnit. Dneska jsme byli lepším týmem od začátku do konce. Ustáli jsme nějaká naše hluchá místa, kdy se soupeř trochu přitáhl. Holky vždycky zabraly, zabojovaly. Podaly skvělý výkon a zítra se porveme o udržení.“