Na #vratimselepsi navazuje projekt Restart - Cesta zpátky

Mimořádná opatření ve sportu kvůli epidemii koronaviru jsou postupně uvolňována a život se tak po malých krůčcích vrací do starých kolejí. Česká basketbalová federace na neobvyklou situaci zareagovala projektem Basketball never stops #vratimselepsi, který mohli fanoušci na sociálních sítích sledovat každý všední den. Členka širšího reprezentačního kádru Pamela Effangová v něm provází mladé basketbalisty a basketbalistky inspirativním tréninkem. Nyní je však čas na další krok, kterým je návrat ke společným tréninkům.

 

„Nový projekt má pracovní název Restart – Cesta zpátky. Když se nám podařilo spustit #vratimselepsi což byl ideální souběh rychlosti, obsahu i formy, začal jsem přemýšlet, co udělat dál. Jako krok B jsme se rozhodli s týmem, který mám k dispozici, vytvořit materiál, který by byl velmi obecný a šel by od jednoduchých kroků ke složitějším, jak si poradit s návratem po dlouhé pauze. I proto, že nás taková věc nikdy nepotkala, ale s ambicí, že to nemusí být jen po covidu-19, ale klidně po zranění nebo třeba po prázdninách. Prostě jsou tam otevřené dveře do dalších rozpracování,“ popisuje sportovní ředitel ČBF Michal Ježdík.

 

Odkaz na projekt najdete na webu ČBF, kde je rozepsané i základní rozdělení. „Řekli jsme si, že to uděláme v pěti segmentech, jak vidíme basketbal. Jde o kondici, dovednosti, mentální stránku, výživu a návod, jak pracovat v týdenních cyklech pro trenéry,“ dodává Ježdík.

 

Pro sportovní sekci ČBF byla tvorba programu na návrat do tréninku jako bádání po neznámé planetě. O to volnější zase ale měli pole působnosti.

 

„Jako trenér jsem nikdy podobnou situaci nezažil. Vyšli jsme z předpokladu, že všichni budou hladoví. Děti budou hladové po pohybu v týmu, protože do té doby trénovaly samostatně, trenéři budou chtít co nejrychleji nahradit odpadlé tréninky a rodiče budou tlačit děti, aby chodili na trénink, aby byli chvíli sami a mohli třeba pracovat. Usuzovali jsme, že bude určitý hlad po týmovém tréninku a chtěli jsme popsat rizika, která z toho vyplývají, aby nedošlo k zbytečnému zranění, přetrénování a dalším věcem, které hrozí,“ pokračuje Ježdík.

 

Milovníci sportu mohli v minulých týdnech využívat k udržování fyzické kondice pohyb venku jako běhání či posilování s vlastním tělem, basketbalistům však může hodně chybět práce s míčem a střelba na koš. Podle dlouholetého hráče a trenéra to ale největší problém nebude.

 

„Já si ani nemyslím, že by práce s míčem a střelba byla největším kamenem úrazu. Deficit tam samozřejmě bude, ale záleží jak u koho a jak velký. První, co by měl trenér udělat, je zjistit, jak jeho hráči v „době kovidové“ trénovali. Ne každý měl stejné podmínky během těch skoro dvou měsíců. Z toho vyplývá jednoznačná individualizace i v tom restartu. Někdo měl možnost střílet si na dvoře na koš a chodil běhat, někdo bydlí v menším bytě a nemohl skoro chodit ven a takoví hráči nebudou na stejné úrovni. Jejich vstupní informace budou velmi rozdílné a musí se srovnat, až poté se může začít pracovat ve skupinách,“ naznačuje první trenérské kroky Ježdík.

 

Základním úkolem pro trenéry bude také své svěřence správně namotivovat, protože předčasným ukončením sezóny přišli hráči o její vrchol a začátek té další je hlavně pro mladé sportovce v nedohlednu.

 

„Tohle přesně patří do segmentu pro trenéra z pohledu mikrocyklů. Čím jde o mladší dítě, tím to bude horší. Děti a mladí lidé obecně tolik neumí plánovat ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Bude důležité jim dávat nějaké blízké cíle, ke kterým budou svěřenci postupně směřovat a tam by měly být nějaké testovací body, možnosti utkání i když jen třeba dvojic a trojic, než se dostaneme k zápasům mezi týmy. Záleží to i na postupném rozvolňování opatření příslušnými úřady,“ vysvětluje Ježdík, který chce také poděkovat externím spolupracovníkům ČBF při tomto projektu.

 

„Byla to komplexní týmová práce. Kromě sportovního úseku se na tom podíleli ještě externí spolupracovníci. Z pohledu výživy s námi spolupracovala Zuzana Pavelková Šafářová, která se zúčastnila už #vratimselepsi, před mentální nastavení sportovní psycholožka Veronika Baláková, se kterou už také delší dobu spolupracujeme a přes kondici Michal Kocián a jeho tým lidí. Těm všem bych chtěl poděkovat za spolupráci a tímto je můžeme zviditelnit,“ uzavírá Ježdík.              

Autor:
Reklama
Hyundai Tucson