Na obrat nezbyly síly

Zpátky do zápasu z pětadvacetibodové jámy se dokázaly vyhrabat české basketbalistky do devatenácti let na světovém šampionátu ve španělském Madridu. Lvice ale bohužel v koncovce nestačily na favorizované Kanaďanky a prohrály 61:66. I přes porážku jsou ale blízko druhému místu ve skupině, kterou dohrají v úterý proti Číňankám.

Jak si ve včerejším utkání proti Egyptu mohly Češky připadat jako ve snu v úvodní čtvrtině, protože jim všechno vycházelo, dnes to bylo úplně obráceně. První koš zápasu sice dala Dominika Paurová, to bylo ale poslední vedení českého týmu v utkání a od té doby minimálně do konce první čtvrtiny na palubovce dominovaly Kanaďanky. V čele s nezastavitelnou křídelnicí Cassandre Prosper a pivotkou Toby Fournier trápily český tým tvrdou obranou na jednom konci hřiště a drtivou úspěšností střelby na straně druhé. V závěru první čtvrtiny byl rozdíl mezi oběma celky až pětadvacetibodový a s českým týmem to vypadalo zle.

Lvice se ale odrazily od obrany, od druhé čtvrtiny zavřely svůj koš, a i když se jim nedařilo tolik stahovat rozdíl ve skóre, ukázaly kanadským hráčkám, že se s nimi mohou měřit tvrdostí, bojovností i herní kvalitou. První menší nápor přišel na konci první půle, kdy se český tým sedmi body v řadě dotáhl na patnáctibodovou ztrátu a do poločasu odcházely hráčky v bílém přeci jen s nadějí.

Že ani tak vysoký rozdíl není ztracený se ukázalo v druhé půli, do které nastoupil namotivovaný český tým a Kanaďanky najednou nestíhaly. Úplně jim odešla střelba z dlouhé vzdálenosti, pod košem narážely na bojovný český tým a fungovala jen obrana, přes kterou se Češky pořád prosazovaly jen velmi těžko. I tak to ale fungovalo a před poslední čtvrtinou už byl rozdíl pouze tříbodový. V poslední desetiminutovce se Češky hned dvakrát dostaly na rozdíl jediného bodu, v tu chvíli ale jako by jim něco malého chybělo. Možná trochu sil ztracených při dohánění zdánlivě nestažitelné ztráty, možná trochu štěstí v některých rozhodnutí sudích, které mohly jít na obě strany, možná lepší rozhodnutí v klíčovém momentu.

V důležitých chvílích to na sebe vzala křídelnice Prosper, proměnila několik těžkých střel a nasbírala několik českých faulů včetně páté chyby pivotky Emmy Čechové. Na trestných hodech byla prakticky neomylná a zajistila Kanadě klidný závěr.

Viktor Pruša (trenér českého týmu): „Můžeme být spokojení s tím, jak jsme se už poněkolikáté vrátili do zápasu. Ten tým má velký charakter, čehož si moc vážím, a i v přípravě jsme několikrát byli dole a našli jsme nějakou vnitřní sílu abychom se dostali zpátky. Teď se mi to ale špatně hodnotí, protože hodnotím třicet minut. Zápas se hraje na čtyřicet minut, my jsme prohráli první čtvrtinu 8:31 a proti týmu jako Kanada se to nemůže stát. V šatně před zápasem byly holky namotivované, plné energie. V zápase mi pak přišlo, že absolutně nevnímaly pokyny, které jsme si dali. Byly rozhozené a první čtvrtina rozhodla zápas. Jsem přesvědčený, že po třicet minut jsme byli lepší tým. Následující dvě čtvrtiny jsme vyhráli v poslední se to už tahalo na krev. Číslo, které nejvíc rozhodlo je 39 útočných doskoků Kanady, to jsem snad v životě neviděl ani u minižáků. Naštěstí nás potrestaly pouze jedenácti body, ale stálo nás to hodně sil a dostalo nás to do problémů s fauly.“

Anna Brožová (hráčka českého týmu): „Byly jsme nabuzené z výhry proti Egyptu a všichni jsme si mysleli, že to bude také jednoduché a prostě jsme je podcenili. Je hodně těžké doskakovat. Já se spíš objevuji na trojce, protože dole bych buď faulovala nebo nic nedoskočila. Pokud dlouzí dobře odstaví, tak míče seberu, jinak se tam moc nehrnu. Dobře bránily, tlačily hodně i na míč, dobře řešily clony a my jsme nedokázaly najet.“

Česko – Kanada 61:66 (8:31, 25:40, 44:47)

Brožová a Paurová po 10, Velichová a Čechová po 9 (Čechová 12 doskoků), Hynková 7, Kadlecová 6, Vydrová 4, Staňková, Hrubá a Nétková po 2, Jedničková a Přibylová 0 – Prosper 21 bodů a 10 doskoků, Fournier 17 bodů a 17 doskoků

TH: 20/26 – 19/32

Trojky: 1 – 5

Doskoky: 45 – 66

Zisky: 10 – 9

Ztráty: 24 – 24

Asistence: 8 – 13

Fauly: 23 - 21