Na domácím MČR slaví Hradec

Hradecké Lvice U19 mají za sebou úspěšný víkend, když zvládly finálový turnaj juniorské extraligy a v neděli večer si na krk pověsily zlaté medaile pro republikové šampionky. Ve finále po dramatické bitvě zdolaly Spartu Praha, třetí místo berou chomutovské Levhartice.

Narozdíl od finálového turnaje chlapců na MČR juniorek postoupilo osm nejlepších celků a během tří dnů odehrál každý tým až do jasného umístění tři zápasy. Největším favoritem byly hráčky pořádajícího Hradce Králové, které za celou sezónu prohrály jen třikrát a celý turnaj načaly v pátek dopoledne výhrou nad Žabinami Brno 78:49. Lvice táhla dvacetibodová Charlotte Velichová, která přestřílela Lauru Mikšíkovou ze Žabin, která dala jako jediná dvouciferná střelkyně třináct bodů.

Dalšími účastníky semifinále se staly pražské celky USK a BA Sparta. Univerzitní sportovní klub přehrál Havířov 67:51 i díky šestnácti bodům Marie Žílové, která na závěr sezóny naskočila i v ŽBL. BA Sparta zase udržela pod kontrolou útok Trutnova při výhře 63:46 o kterou se nejvíc zasloužila Louisa Vydrová s 18 body a osmi doskoky. Mírné překvapení způsobila porážka posledního pražského týmu Slovanky, která nestačila v dramatickém čtvrtfinále na Chomutov poměrem 57:62. Zápas byl soubojem dvou „ligistek“, kdy Eliška Brejchová sice přestřílela Valentýnu Kadlecovou 24:18, ale Chomutov prošel do semifinále.

Sobotní program nabídl nejprve duely o páté až osmé místo, kdy si Žabiny Brno poradily s Havířovem 75:68 hlavně díky dvacetibodovému příspěvku Laury Mikšíkové a Slovanka si vynahradila páteční zklamání hladkou výhrou 75:52 nad Trutnovem (19 bodů a 9 doskoků Lucie Jirchářové. Odpolední semifinálové bitvy pak příliš dramatu nepřinesly, když BA Sparta přehrála Levhartice Chomutov 90:63 (Sparta měla šest dvouciferných střelkyň) a Hradec si poradil s USK Praha 69:52 díky třiadvacetibodovému výkonu Anny Brožové.

V neděli se už určovalo konečné postavení v tabulce. Sedmé místo připadlo Havířovu, který výhrou 74:67 nad Trutnovem odsunul své soupeřky na poslední místo na MČR. Pátá příčka patří Slovance, která zdolala Žabiny 82:62 také bez větších potíží. Bitva o bronz byla zajímavá do poločasu, než se rozstřílela Velantýna Kadlecová a 29 body, 9 doskoky a 5 asistencemi pomohla svým Levharticím Chomutov k výhře 72:64 nad USK Praha a bronzovým medailím. Finále pak přineslo velké drama až do poslední minuty, kdy BA Sparta sahala po skaplu Hradce, než se v poslední minutě ukázaly hlavní hvězdy domácích Charlotte Velichová a Anna Brožová a klíčovými koši zajistily svému týmu zlato díky výhře 74:72. Velichová nasázela ve finále 32 bodů, přidala 7 doskoků a šest zisků a stala se po zásluze MVP turnaje, brožová přidala 17 bodů a žádná další hráčka se nedostala přes osm bodů. Spartě nestačilo 22 bodů a 12 doskoků Timotey Najbrtové.