Na Dány bez Audy a Farského

Čeští basketbalisté už zítra vstoupí do kvalifikace o EuroBaket 2021. Jako jistý účastník závěrečného turnaje mají před sebou v následujícím roce šest zápasů, ve kterých jim půjde především o body do světového žebříčku a udržení pozice mezi top 8 evropskými týmy. Prvním soupeřem jim bude před domácím publikem v Pardubicích výběr Dánska.

Do přípravy trenér Ginzburg nominoval 14 hráčů a už první den se mu přidělal vráska na čele, když se zranil Patrik Auda. Jeden ze dvou krajánků v nominaci se nestačil dát zdravotně natolik do pořádku, aby do zítřejšího zápasu mohl zasáhnout. V civilu ho pro utkání s Dánskem doprovodí nováček v národním týmu Radek Farský. Svou reprezentační premiéru si tak mohou připsat pivoti Luboš Kovář a Václav Bujnoch.

Na české basketbalisty zítra čeká hodně neznámý soupeř. Dánsko se do kvalifikace o EuroBasket 2021 prokousalo z předkvalifikační skupiny. „Vzhledem k tomu, že trenér zůstal stejný, předpokládáme, že systém se příliš nezmění. Co se týká hráčů, bylo to trošku složitější. Nepřijedou asi v nejsilnější sestavě, nicméně je tam několik nováčků. Vypíchnul bych hráče, který působí ve švédské lize, Mortensen. Ten je v dánské reprezentaci poprvé. Je to solidní power forward s dobrou střelou. Na něj si musíme dát pozor,“ upozornil asistent trenéra Jan Pospíšil, který je zodpovědný za skauting soupeře.

Pro Čechy to bude zvláštní situace. Do kvalifikace vstupují jako jistý postupující, přesto chtějí v každém zápase bojovat o vítězství. Ostatně, to potřebují, aby si udrželi co nejlepší výchozí pozici pro los EuroBasketu, resp. jeho základní skupiny, která se odehraje v Praze. „Kluci, ať jsou zkušení nebo mladí, každý chce předvést co nejlepší výkon. Individuální i týmový. Jde o koeficient. Nikdo nechce prohrát, ať jde o jakýkoliv zápas. Myslím, že s nastavením hlavy nebude problém,“ ujišťuje Petr Czudek.

Odhodlání poprat se o co nejlepší výsledky v prvním kvalifikačním okně doma proti Dánsku a v Litvě z hráčů cítil při každém společném tréninku od nedělního odpoledne, kdy se tým poprvé sešel. „Je to jako na každém srazu. Je tam chuť do basketbalu. Teď tady máme nové hráče, nové věci. Ostatní si zavzpomínají na to, co fungovalo v Číně. Pro kluky je to takové navázání na úspěšnou notu. Věřím, že si dovezli formu a v obou zápasech předvedeme to nejlepší, co jsme schopni,“ určil Czudek jasná cíl.

Zápas proti Dánsku začíná v pátek ve 20:10 a vysílá ho přímým přenosem ČT Sport. Během utkání bude možné přispět na charitu, když své vybavení z národního týmu bude osobně prodávat jeho ex kapitán Pavel Pumprla.

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport