Na charakter. Češi přetlačili Poláky a zahrají si o 5. místo na světě

Říká se jim zápasy zklamaných týmů. Pravda, utkání o 5. – 8. místo na letošním světovém šampionátu basketbalistů už nic neřeší. Olympijská místa jsou rozdaná, o medaile se utkají jiní. Ale pořád jsou zde týmy, kterým jde o hodně – o čest a potvrzení velkého příběhu. Oba takové týmy – Česká republika a Polsko – na sebe narazily dnes v Šanghaji. Čekalo se, že velkým faktorem bude únava obou celků z náročného průběhu turnaje.

Ta byla ze začátku hodně vidět na českých hráčích. Ti nastoupili k zápasu 22 hodin po konci vyčerpávající čtvrtfinálové bitvy s Austrálií. To Poláci měli včerejší den volno a mohli regenerovat. Česká obrana nechala nezvykle mnoho místa na nájezdy a útok byl málo efektivní. Poláci se tak dostali až do devítibodového vedení. Po oddechovém času ale zavelel Tomáš Satoranský. Trojkou a smečí z protiútoku nastartoval dosud mdlý český výběr. Šňůra 10:0 znamenala návrat do zápasu.

Trenér Ginzburg věděl, že musí dnes síly rozložit mezi více hráčů. Situaci mu navíc komplikovaly dvě osobní chyby Bohačíka a Audy. Poláci dobře bránili postupný útok Lvů a dostali se opět do mírného náskoku. Česká zónová obrana ale zabrala. Lvi mohli vyrážet do rychlých protiútoků, které nekompromisně zakončovali střelami z dálky. Nebýt polského koše s klaksonem oznamujícím konec poločasu, mohl být rozdíl dvouciferný.

Poločasová pauza ale jako by Čechům ublížila. Ztratili tempo hry, které naopak velmi rychle zachytili Poláci, když trefili tři trojky v řadě. Na hřišti tak začala přetahovaná o každý bod, ne nepodobná úvodu utkání. Poláci postupně snižovali český náskok, dokonce se dostali do jednobodového vedení. Češi nakonec nejtěsnější možné vedení před čtvrtým dějstvím ale uhájili.

Zápas jako na houpačce pokračoval i v závěrečné čtvrtině. Nejprve to byli Češi, kdo si vypracoval zajímavější náskok. Jenže s tím se nechtěl smířit A.J. Slaughter. Prakticky sám utkání znovu vyrovnal a soupeř dokonce šel dopředu. V tu chvíli bylo otázkou, jestli Češi najdou dostatek fyzických i psychických sil, aby se zápasem ještě něco udělali.

Našli. Neuvěřitelné po těch posledních dnech, ale našli. Satoranský velel útočným i obranným akcím, trenér Ginzburg využíval taktická střídání, aby kontroloval tempo a vývoj hry. V předposlední minutě za českého vedení o čtyři body šel kapitán Pumprla na smeč, ale byl zastaven. I video potvrdilo, že polský hráč zároveň atakoval obroučku, takže byl uznán technický koš. Češi už takovou výhodu nepustili a naopak si takticky velmi dobře se závěrem poradili.

Znamená to, že po dnešní výhře skončí nejhůře šestí na MS, což je vyrovnání historicky nejlepšího umístění Československa. A může být ještě líp. V sobotu v Pekingu totiž Lvi zakončí MS soubojem o páté místo se silným Srbskem.

Polsko – Česká republika 84:94 (23:23; 35:43; 63:64)

Hruban 24 bodů a 12 doskoků, Satoranský 22 bodů a 12 asistencí, Bohačík 21, Balvín a Peterka po 9, Pumprla 5, Šiřina 3, Auda 1, Vyoral, Schilb, Palyza a Kříž 0

TH: 18/15 – 15/11

Trojky: 9 – 13

Doskoky: 27 – 41

Zisky: 8 – 4

Ztráty: 9 – 12

Asistence: 18 – 27

Fauly: 17 – 17