Myslíme na budoucnost. I za rok 2022, říká po nominaci trenér Ginzburg

Mělo to být připomenutí nedávných úspěchů. Po nečekaném šestém místě na světě se čeští basketbalisté těšili na červnovou olympijskou kvalifikaci. Možnost bít se o účast na turnaji pod pěti kruhy si vybojovali podruhé v řadě. Všechno do sebe pěkně zapadalo. Jenže pak přišel strašák posledních měsíců a vše bylo jinak…

 

Česká basketbalová reprezentace už od skvělého tažení světovým šampionátem v Číně sice odehrála dva zápasy evropské kvalifikace, ale zraky všech fanoušků se hodně upínaly k olympijské kvalifikaci. Nejen kvůli věhlasu soutěže, ale poprvé od šampionátu měli mít možnost vidět tým v nejsilnějším složení včetně jediného Čecha v NBA Tomáše Satoranského.

 

Jak všichni dobře víme, kvalifikace byla odložena o rok. Znamenalo by to celé letošní léto bez reprezentační akce. Naštěstí se basketbalisté děním kolem covidu-19 nenechali zlomit a naplánovali si dvoutýdenní sraz národního týmu. Největším hvězdám českého basketbalu se tak v půlce léta nabízí možnost, jak se připravit na návrat do svých klubů. A rádi ji využijí.

 

Reprezentační plán zahrnuje dvě soustředění. Od pondělí 27. července se národní tým sejde k soustředění v Mariánských Lázních, aby od 3. srpna vystřídal západočeské lázně za ty středočeské. Přesune se totiž do Poděbrad a také do nymburského sportovního centra. Druhý týden přípravy vyvrcholí jedinečnou akcí Lionsfest, která propojí mládežnické reprezentanty s A-týmem, jehož trénink nastupující generace navštíví. Výběry U16 až U20 spolu také odehrají tréninková utkání. Basketbalovým nadějím navíc budou na speciálním semináři přednášet takové osobnosti jako šéf mezinárodního skautingu Charlotte Hornets Jakub Kudláček či Mirai Navrátil, frontman skupiny Mirai.

 

„Náš kemp poprvé nemá vyústění v podobě zápasů, ale je dobré být spolu. Myslíme i na budoucnost, a to i za horizont roku 2022, kdy tu budeme pořádat EuroBasket. V kempu tak budeme mít i mladé hráče, a pokud kluci jako Zídek, Böhm, Sehnal nebo Bálint stráví jakkoli dlouhý čas vedle Satoranského, Hrubana nebo Balvína, budou moct poznat tuhle vysokou úroveň i to, jak trénují takoví hráči. Já jsem proto rád za tuto možnost být spolu v tomto složení,“ pochvaluje si už dopředu blížící se akci kouč mužské reprezentace Ronen Ginzburg.

 

Se sestavou, která se mu v Mariánských Lázních sejde, je spokojen hodně. „Všechno začalo už kempy mládežnických reprezentací a je velmi dobře, že se tyto akce zorganizovaly, protože si myslím, že většina federací letos v létě nic takového nedělala. Jejich efekt uvidíme v budoucnosti. Kempy jsem navštěvoval a viděl na nich spoustu talentů pro budoucnost českého basketbalu,“ řekl s příslibem kormidelník lvů.

 

Podle reprezentačního manažera se hráči týmu mužů společné akce nemohli dočkat. „Chtěli jsme to naplánovat před začátky klubových příprav, hráči ale byli po basketbalu tak hladoví, že sami volali a ptali se, jestli by nešlo začít dřív a nemohlo to být delší. První část kempu v Mariánských Lázních měla být původně zaměřená na individuální činnosti, ale sami hráči chtěli, aby se hned hrálo 5 na 5, protože individuálně jedou celý červen a červenec a už skoro půl roku jsou bez zápasů,“ připomněl Michal Šob.

 

Z důvodu dřívějšího odjezdu do klubu v Zaragoze se musel omluvit jen Vít Krejčí, o něco kratší druhou část kempu pak budou mít Jaromír Bohačík a Patrik Auda, jež čeká nové angažmá ve Francii a Japonsku včetně povinné vstupní karantény, a také Tomáš Satoranský, který má řadu dalších povinností. Jan Veselý podle kouče osloven nebyl, neboť je v procesu chystání na novou sezonu.

 

 

Jméno Post Výška Ročník nar.
Klub (2019/20)
Patrik Auda
pivot 206 1989
Boulazac Basket (FRA)
Richard Bálint
křídlo 184 2002
BCM Orli Prostějov
Ondřej Balvín
pivot 217 1992
Bilbao Basket (ESP)
Jaromír Bohačík křídlo 197 1992 ERA Basketball Nymburk
David Böhm
křídlo 203 2001
USK Praha/NKU (USA)
Radek Farský
rozehrávač 194 1999
mmcité1 Basket Brno
Vojtěch Hruban
křídlo 202 1989
ERA Basketball Nymburk
Martin Kříž
pivot 200 1993
ERA Basketball Nymburk
Lukáš Palyza křídlo 202 1989 BK Olomoucko
Martin Peterka pivot 205 1995 ERA Basketball Nymburk
Šimon Puršl pivot 203 1997 DEKSTONE Tuři Svitavy
Tomáš Satoranský rozehrávač 201 1991 Chicago Bulls (NBA)
Ondřej Sehnal rozehrávač 190 1997 USK Praha
Petr Šafarčík rozehrávač 183 1994 ERA Basketball Nymburk
Jakub Šiřina rozehrávač 186 1987 BK Opava
Tomáš Vyoral rozehrávač 190 1992 BK JIP Pardubice
Jan Zídek křídlo/pivot 202 1999 USK Praha/Pepperdine (USA)

 

 

Autor:
Reklama
Studio basketbal