Muži U18 zvládli těžkou situaci a jsou ve čtvrtfinále

Česká mužská reprezentace do osmnácti let zvítězila v posledním zápase základní skupiny na evropském šampionátu divize B a zajistila si postup do čtvrtfinále. Svěřenci Luboše Bartoně v makedonském Skopje i bez Viktora Těleckého a Víta Krejčího přehráli domácí tým 70:62 a už jen čekají na výsledek večerního zápasu Nizozemsko – Lucembursko. Ten rozhodne, jestli v pátečním čtvrtfinále vyzvou Slovince nebo Švédy.

Český tým věděl, že pro udržení naděje na postup potřebuje nutně zvítězit, Izrael totiž v předchozím zápase jasně přehrál Island a zatlačil na Čechy. Hned v páté minutě však přišla pro český tým velká rána, když Vít Krejčí si v souboji o míč zřejmě poranil kotník a musel odstoupit. Přidal se tak k Viktorovi Těleckému, který do utkání nenastoupil vůbec.

I tak svěřenci Luboše Bartoně drželi celou dobu nad domácím celkem mírné vedení, které se pohybovalo kolem osmi bodů. K poločasovému náskoku 33:25 pomohla hlavně velmi dobrá obrana, která udržela Makedonce na jedenácti bodech za druhé hrací období.

Do druhé půle vstoupili Češi velkou bodovou šňůrou a po čtyřech minutách utekli až na své nejvyšší vedení v zápase 45:28. Domácí se ale nevzdali, vylepšili střelbu, tlačili se na čáru trestného hodu a před závěrečnou desetiminutovkou se vrátili do hry o zvrat. Otočit skóre ale nedokázali, naopak český tým vylepšil obranu a nedovolil Makedoncům dramatický závěr. Tři minuty před koncem Marek Vyroubal košem s faulem poslal svůj tým do dvouciferného vedení a definitivně rozhodl.

Češi se znovu trápili z čáry trestného hodu, když zahodili třináct pokusů z 25, lepší výkon ale podali na doskoku, k čemuž přispěli výrazně Vojtěch Sýkora (10 doskoků) a Patrick Samoura (9). Vůbec se nedařilo zastavit rozehrávače Panova, který na turnaji dává průměrně 4 body na utkání, Čechy však zasypal čtyřmi trojkami a celkem 27 body. Střeleckou taktovku po zraněném Krejčím přebral skvěle Luboš Kovář, který se dostal na 15 bodů, double double se blýskl Sýkora, jenž ke svým doskokům přidal i jedenáct bodů.

Makedonie - Česká republika 62:70 (14:15, 25:33, 48:55)

Panov 27, Misa 14, Jakimovski 10 – Kovář 15, Sýkora 11, Samoura 9, Vyroubal a Böhm po 8, Čejka 7, Krejčí a Fuxa po 4, Mikyska a Noumeros po 2, Kulich a Tělecký 0

TH: 25/17 – 25/12

Trojky: 8 - 4

Doskoky: 48 - 50

Zisky: 6 - 4

Ztráty: 16 - 17

Asistence: 5 - 18

Fauly: 21 - 23