Muži U18 přehráli Norsko a zahrají si čtvrtfinále ME

Čeští basketbalisté do osmnácti let uzavřeli svou základní skupinu na evropském šampionátu divize B v Rumunsku výhrou nad Norskem 97:52 a zajistili si postup do čtvrtfinále. V něm svěřenci Luboše Bartoně vyzvou v pátek od čtvrt na čtyři Portugalsko.

Mladí Češi šli do zápasu s Nory s povinností zvítězit, podle výsledku souběžně hraného duelu Izrael – Bosna a Hercegovina mohli teoreticky skončit na obou postupových příčkách, nebo také skončit mimo postupové pozice. O své výhře však Češi nechtěli od začátku pochybovat, navíc měli v hlavně včerejší nepříliš povedený zápas s Izraelem.

Ve čtvrté minutě byl po střelecké smršti a výborné obraně Čechů stav 14:4 a všechno mířilo správným směrem. Český náskok byl v první čtvrtině až čtrnáctibodový a Lvi nedávali soupeři šanci udržet krok. V podobném trendu probíhala i druhá desetiminutovka, kdy sice Norové na chvíli snížili rozdíl na osm bodů, pak ale přišel další český nápor a v poločase už byl rozdíl pětadvacetibodový.

Když poté česká obrana nepolevila ani ve třetí čtvrtině a dovolila Norsku vstřelit jen osm bodů, bylo o osudu zápasu definitivně rozhodnuto. Češi tak mohli šetřit síly a na dálku držet palce Bosně, jejíž výhra by Čechy posunula na první místo ve skupině. Bosna držela až do poslední čtvrtiny šanci na překvapení, nakonec ale na Izrael nestačila a Češi spadli na druhou postupovou příčku. Ta je ve čtvrtfinále pošle na nejlepší tým skupiny D – Portugalsko.

Vladimír Vondra (hráč ČR): „Na začátku zápasu jsme si vypracovali 10 bodový náskok naší celoplošnou obranou a ve druhé polovině jsme skóre navyšovali našim zlepšeným rychlým protiútokem a taky jsme soupeři nedovolovali jednoduché střely. A myslím si, že jsme udržovali pozitivní energii celý zápas což nám v našem výkonu jen pomohlo a teď už se musíme koncentrovat na čtvrtfinále.“

Luboš Bartoň (trenér ČR): „Další povinná výhra a dobrý výkon, podle našeho stylu. Opět rotace všech hráčů a bylo dobré se dostat opět do herní pohody po zápase, kdy se nám nedařilo. Zítra den volna, který využijeme na zlepšení pár věcí v útoku a pak nás čeká první velký zápas v boji o postup.“

Česká republika – Norsko 97:52 (26:12; 53:28; 80:36)

Böhm 24, Hanzlík a Vondra po 13, Rylich 10, Kábrt a Noumeros po 8, Svoboda 6, Vyroubal a Sýkora po 5, Burda 3, Pelikán 2, Svojanovský 0 – Paulsen 15, Nilsen 11

TH: 18/15 – 16/10

Trojky: 12 – 2

Doskoky: 46 – 34

Zisky: 9 – 3

Ztráty: 9 – 20

Asistence: 23 – 11

Fauly: 18 – 11