Muži U18 do osmifinále s bilancí 1-1, muži U20 udrželi divizi A

ME - muži U18

Muži U18 odehráli v základní skupině evropského šampionátu tři velmi vyrovnaná utkání a získali v nich dvě vítězství. Do osmifinálové fáze tak postoupili z druhého místa. Do skupiny E si s sebou vzali tři body za výhru nad Bosnou a Hercegovinou a prohru s Ruskem.

V prvním utkání ME se Češi střetli s Řeckem. Čeští basketbalisté vedli ještě sedm vteřin před koncem utkání bezpečným sedmibodovým rozdílem, ale soupeř dokázal dát trojku, získat míč a opět se trefit za tři body. Víc už však Řekové nestihli. „Zápas byl velmi vyrovnaný. Žádný z týmů se nedostal do více než pětibodového vedení. V poslední minutě se nám podařilo odskočit na rozdíl sedmi bodů a to bylo rozhodující. Velmi dobrým výkonem se prezentoval Radovan Kouřil,“ hodnotil vstup do turnaje trenér Jan Ulrych.

Také druhé utkání na turnaji, kdy českým soupeřem bylo Rusko, vypadalo pro české barvy dlouho nadějně. Čeští reprezentanti v průběhu třetí čtvrtiny vedli až o 18 bodů (58:40). Přesto se nakonec z výhry radoval soupeř, který vyhrál poslední čtvrtinu 21:7. Českému týmu chyběl Prokop Slanina, který musel v průběhu prvního poločasu odstoupit kvůli zranění. „Byli jsme blízko velkého úspěchu. Hráči podali výkon na hranici svých možností a nechali na hřišti úplně všechno. Zápas rozhodly dvě velké individulity z ruského týmu, které se nám nepodařilo v závěru zastavit,“ prohlásil Jan Ulrych.

Před posledním zápasem ve skupině už bylo jasné, že Češi postoupí do osmifinále. Utkání s Bosnou a Hercegovinou bylo ale velmi důležité, protože rozhodovalo o tom, kdo si do další fáze odnese bod navíc za vítězství. V dalším vyrovnaném utkání se zdálo, že soupeř udělal důležitý krok k vítězství ve třetí čtvrtině, kterou vyhrál o sedm bodů. Tři minuty ve čtvrté desetiminutovce však stačily českým basketbalistům, aby se dostali do vedení, které v následujících okamžicích navýšili tak, aby zvládli lépe koncovku. „Oba týmy si uvědomovaly důležitost tohoto utkání a pravidelně se střídaly ve vedení. Náš tým se nakonec dokázal dostat v posledním hracím období ze sedmibodového manka a povedlo se mu překlopit výsledek na svoji stranu. Hráči zaslouží pochvalu. Výborným výkonem se prezentoval Adam Pecháček a v koncovce na sebe úspěšně bral zodpovědnost Radek Kouřil,“ chválil po utkání Jan Ulrych.

Ve všech třech utkáních základní skupiny zaznamenal český pivot Martin Peterka double-double za dvojciferný počet bodů a doskoků.

Češi se v osmifinále postupně utkají s Litvou (pondělí, 15:15 našeho času), Francií (úterý, 18:30) a Srbskem (středa, 15:15).

ME - muži U20

V zápase o všechno uspěli muži U20. V utkání s Ukrajinou nešlo jen o konečné 17. místo na mistrovství Evropy, ale také o to, kdo v příštím roce bude startovat v divizi A. Tuto možnost si vysloužil pouze vítěz. Oba týmy se v průběhu šampionátu už potkaly a Češi Ukrajině podlehli o šest bodů, když před poslední čtvrtinou ztráceli už 23 bodů. Tentokrát byl zápas jiný. První poločas sice lépe zvládli Ukrajinci, ale třetí čtvrtina patřila českým basketbalistům. Tu vyhráli o osm bodů a položili tak základ ke svému vítězství. V posledních dvou utkáních šampionátu si nemohli dovolit zaváhat. Nejprve porazili Estonsko a v posledním utkání pak Ukrajinu. V obou zápasech zaznamenal double-double Martin Kříž. "Byl to asi nějtěžší zápas, který jsme na letošním ME odehráli. Celý zápas jsme zvládli pouze v sedmi lidech. Ve druhé polovině jsme udrželi jejich rozehrávače. To byl klíč k vítězství. Celkově to dnes bylo víc o vůli a bojovnosti,“ hodnotil poslední vystoupení na šampionátu Miroslav Marko.