Muži U17 - První zápas ve Španělsku vítězně

Stříbrná cesta reprezentační šestnáctky odstartovala vloni v létě na domácím šampionátu tříbodovou výhrou nad španělským favoritem. Střih… O osm měsíců později se obě reprezentace potkávají již v přípravě. O rok starší, o rok zkušenější a především s výhledem na světový šampionát hráčů do 17 let, kam se oba týmy díky umístění mezi nejlepšími celky Evropy kvalifikovaly. I přesto, že měli výhodu domácího prostředí tentokrát Španělé, odešli opět poraženi. A to stejným rozdílem.

Čeští reprezentanti za sebou mají již první zápasový test. Ve vánočním čase obsadili na nymburském turnaji druhé místo. V Zaragoze však poprvé konfrontovali svůj herní styl s reprezentací do 17 let. Tým bratří Tremlů se po více jak tříměsíční pauze opět sešel ve čtvrtek v radotínské hale (nominace zde: http://www.cbf.cz/reprezentace/nominace-muzi-u-17.html), trochu potrénoval včetně lehce zraněného hecíře Jiřího Šouly, aby v pátek mohl vyrazit směr Pyrenejský poloostrov. Ve zpožděném letadle seděl i jeden ze dvou krajánků v reprezentačním výběru Adam Pecháček. Na madridském letišti pak jedenáctku doplnil Radovan Kouřil, který letos sbírá první zkušenosti ze zahraničního angažmá v Alicante.

Velikonoční pohoda ve sluncem zalitém Španělsku? Kdepak! Nic takového na české reprezentanty na jihu Evropy nečekalo. Teplota osm stupňů, studený vítr, to bylo přivítání, kterého se jim v Madridu dostalo. Po leteckém přesunu, na který navazovalo více jak 300 km v autobuse bylo zapotřebí protáhnout ztuhlá těla basketbalistů. K tomu dokonale posloužil hodinový střelecký trénink. Dnes pak na reprezentanty čekal už jen klasický předzápasový trénink a večer první ze dvou přípravných zápasů.

Španělsko - Česká republika 64:67 (12:17; 31:36; 51:52)

Body: Albalde 16 (2x3), Sans 15 (1x3), De La Blanca 13, Garcia 7, Martin 5 (1x3), Nogues 4, Hernangomez 3, Portuguez 1 – Pecháček 20, Rubeš 17 (2x3), Peterka 9, Šoukal 6 (1x3), Kouřil, Dedek a Stegbauer 5.

fauly – 27:20, TH – 16/8:25/14, trojky – 19/4:14/3

rozhodčí – F.Martinez – C.Morgades , 250 diváků

Vstup do utkání českým reprezentantům v základní pětici Kouřil, Dedek, Šoukal, Peterka a Slanina vůbec nevyšel, již po 61 vteřinách hry musel odstoupit pro zranění (koleno) Prokop Slanina, kterého nahradil Adam Pecháček. Tato situace na naše hráče zapůsobila negativně. Domácí předváděli rychlý agresivní basketbal a na konci 4.minuty vedli 10:2! Naštěstí další tříminutovku přišla česká smršť a bodová šňůra 10:0 překlopila vedení na českou stranu. To už se na hřiště podíval Matěj Rubeš a pomaličku začal rozjíždět svůj nejlepší zápas v reprezentačním dresu. Do poločasu se ještě skóre několikrát přehouplo na obě strany a  náskok českým barvám zajistila až úspěšná trojka Tomáše Šoukala potvrzená úspěšnými TH Martina Peterky.

Třetí čtvrtina byla stále v režii českých lvíčat, které skvělou obranou a vtipnými kombinacemi několikrát donutili domácí publikum k zaslouženému potlesku. Náskok se ve 27. minutě vyšplhal až na rozdíl 9 bodů (37:48), ale v koncovce si náš celek vybral slabší chvilku a domácí dokázali snížit na rozdíl jediného bodu (51:52). Závěrečné dějství bylo vyvrcholením nádherného představení obou družstev. Nejprve se dostali do vedení domácí – 35. minuta 61:55, ale český celek našel protiúder. Koš s faulem Matěje Rubeše, jeden úspěšný trestný hod Peterky a Stegbauera, následně koš skvěle hrajícího Adama Pecháčka korunovala spolupráce Rubeše se zakončujícím Stegbauerem a náskok 3 bodů měl výběr Petra Tremla (61:64). Závěr domácí hráči rozkouskovali taktickými fauly, které se lvíčatům nedařilo potrestat a tak v posledním útoku měl domácí Albalde na ruce vyrovnání, ale jeho otevřená trojka do koše nespadla a po doskoku Tomáše Šoukala mohla v Národním sportovním centru Helios propuknout česká radost.

Dnešní zápas opět potvrdil týmového ducha tohoto výběru a uznání zaslouží všichni hráči, nicméně musíme vyzdvihnout výkon Adama Pecháčka, Matěje Rubeše a za „černou“ práci v obraně Jiřího Dedka.

Matěj Rubeš – „Vstup do zápasu pro nás nebyl šťastný, zranil se nám Prokop Slanina a Španělé navyšovali své vedení. Naštěstí jsme zlepšenou obranou a zvýšením procentem úspěšnosti střelby otočili zápas v náš prospěch. Hráli jsme velmi dobře dopředu a i přes pár chyb v obraně a na doskoku jsme si utkání pohlídali až do konce.“

Lukáš Stegbauer – „Do začátku jsme nevstoupili příliš dobře, soupeř byl jasně lepší. Postupem času se naše hra výrazně zlepšila, začali jsme se vyrovnávat domácím v agresivitě a rychlosti a vývoj skóre se podařilo otočit. V dramatickém závěru se nám nedařilo trestat taktické fauly soupeře, ale při poslední střele při nás stálo štěstí a utkání jsme dovedli do zaslouženého vítězství.“