Muži U17 - Nešťastná generálka na MS

Litva – Česká Republika 91:89 (25:30; 49:45; 74:62)
Jurgutis 27 (1x3), Seskus 20 (1x3), Serkevičius 17 (4x3), Grabauskas 16, Zalalis 8, Razukas 2, Giga 1 – Peterka 24 (3x3), Šoula 23 (2x3), Pecháček 16, Kouřil 13 (1x3), Slanina 5, Šoukal a Svoboda 4
Fauly: 22 - 23
TH: 27/21 - 22/19
Trojky: 6 – 6
Rozhodčí: D. Bandzevičius – A. Lazdauskas – J. Barkauskas
hráno bez diváků

Po bezproblémovém nočním leteckém přesunu do Vilniusu a přepravy autobusem do Kaunasu se čeští kadeti utkali v posledním zápasovém testu před ostrým startem MS s pořadatelskou zemí v dějišti šampionátu Žalgirio Aréně.

Zahajovací sestava českého týmu Kouřil, Rubeš, Dedek, Peterka a Slanina hrála se soupeřem zcela vyrovnanou partii 5. minuta (12:12) a po příchodu Šouly s Pecháčkem se dostali čeští mladíci do vedení 12. minuta (30:35). Stále převyšoval útok nad obranou, kde hlavně domácí hráči těžili z výborné hry 1 na 1 a dobré střelby, takže do šaten odcházeli za mírného vedení (49:45). Třetí čtvrtina se českým mladíkům nevydařila, chybělo přesné zakončení a v obranné fázi doskok a komunikace mezi hráči. Domácí tým toto nemilosrdně trestal lehkými koši, a když ani úvodních 120 vteřin závěrečného období změnu nepřineslo, svítil na tabuli již hrozivý rozdíl 20 bodů (86:66)!  Pak se však výbornou obranou nastartoval český „stroj“, který pomalinku umazával náskok domácích jinochů. Na konci 39. minuty snižoval Svoboda na rozdíl jediného koše (88:86) a po dalším ubráněném útoku domácích střílel Peterka 34 vteřin před koncem otevřenou střelu za tři body, která bohužel vypadla z obroučky. Následoval faul českých hráčů a 25 vteřin před koncem zvýšil náskok domácích jedním úspěšným trestným hodem Grabauskas (89:86). Z následného útoku lvíčat dokázal srovnat skóre 12 vteřin před koncem dalekonosnou trojkou Kouřil (89:89). Do konce základní hrací doby zbýval poslední útok Litevců, který zakončil, pro české barvy nešťastně, úspěšnou střelou za dva body nejlepšího střelce utkání Jurgutise. Zbývalo 2,3 vteřiny a po timeoutu české lavičky se již bohužel ke střele nikdo nedostal, a tak poslední generálka před zahájením šampionátu skončila lépe pro pořadatelskou zemi.

Nyní již český tým čekají poslední tréninkové jednotky a v pátek 29.6. od 13,15h místního času vstoupí do šampionátu zahajovacím zápasem proti týmu Francie.

Jiří ŠOULA: „Do zápasu jsme vstoupili vcelku dobře. Útočně jsme se dokázali prosadit, ale obrana nám dělala problém, zejména hra 1 na 1. Ve druhém poločase jsme vypadli z rytmu a naše obrana dostala na frak. Prohrávali jsme o 20 bodů ve 2. minutě 4. čtvrtiny. Poté jejich náskok byl menší¬ a menší¬. My jsme ubránili téměř vše a tak 12 vteřin do konce byla remí¬za. Po jejich úspěšném útoku bylo skóre o 2 body a my již nenašli odpověď. “