Muži U17 - Američané v souboji se lvíčaty splnili roli favoritů

USA – Česká Republika  95:57 (24:13, 41:22, 64:45)
D. Johnson 16, Parker 12, Frankamp 11 (1x3), Barry, Jones, Okafor a S. Johnson po 10, Winslow 5, Williams 4, Domingo 3 (1x3), Nunn a Nduka-Anya 2 – Dedek (1x3), Kouřil (1x3), Slanina a Peterka po 8, Šoula a Pecháček po 7, Šoukal 4, Šubert 3 (1x3), Zumer a Svoboda po 2
Fauly: 16 - 23 (TCH – trenér USA)
TH: 26/23 - 17/12
Trojky: 2 – 3
120 diváků

Jako druhý soupeř na MS čekal česká lvíčata největší favorit a obhájce titulu tým USA, který tuto roli potvrdil a nakonec zvítězil vysokým rozdílem, ale tři čtvrtiny sehráli čeští mladíci velice houževnatou partii. Nebýt nepovedené závěrečné čtvrtiny a lepší úspěšnosti střelby mohl být rozdíl ve skóre určitě nižší.

Zahajovací sestava českého týmu Kouřil, Šoula, Dedek, Peterka a Pecháček zahájila velice nebojácně a český tým v polovině 5. minuty vedl 9:8. Bohužel to bylo poslední vedení v zápase. Hráči USA přidali na důrazu v obraně, začali využívat své fyzické a výškové převahy na doskoku a několika rychlými protiútoky otočili vývoj skóre ve svůj prospěch – 10. minuta (24:13). Začátek druhého hracího období přinesl opět zcela vyrovnanou partii (16 .minuta – 30:17) a to se ještě českým mladíkům nedařila střelba z otevřených pozic (Peterka, Pecháček, Slanina). Ke konci poločasu opět hráči USA využili převahu na doskoku a svůj náskok zvýšili na rozdíl 19 bodů (41:22). Po příchodu ze šaten hráči USA navýšili rozdíl ve skóre přes 20 bodů, ale přišla nejlepší pasáž českých lvů. Spolupráce Kouřila se Slaninou a Peterkou několikrát zamotala soupeři hlavu a výsledkem byl nerozhodný stav 3. čtvrtiny (23:23). Závěrečné období pak českým mladíkům vůbec nevyšlo a soupeř několikrát předvedl, že smečování do koše mu není cizím pojmem. Je velká škoda, že si v závěrečné čtvrtině česká lvíčata nechala rozdíl ve skóre navýšit až na konečných 38 bodů!

Zítra čeká české mladíky další těžký a neznámý soupeř Austrálie a pevně doufáme, že výsledek bude o mnoho veselejší než dnes. Utkání začíná v Žalgirio Aréně 15 minut po 11. hodině místního času.

Jiří DEDEK: „Do utkání jsme vstoupili celkem dobře, pár rychlých košů nám zajistilo vedení. Odpověď soupeře byla velice rychlá a obrátili skóre ve svůj prospěch. Rozdíl 19-ti bodů jsme drželi až do konce 3. čtvrtiny, ale nevydařený závěr umožnil soupeři zvítězit vysokým rozdílem.“

Martin PETERKA: „Začali jsme dobře, drželi jsme s Američany krok. Ve 2. čtvrtině si soupeř vybudoval náskok, ale stále jsme se drželi. Povedená 3. čtvrtina přinesla vyrovnanou partii. Zcela se nepovedl závěr, což byla velká škoda.“

Tomáš ŠOUKAL: „V začátku utkání se nám dařilo držet s favoritem krok. Poločas jsme sice prohráli o 19 bodů, ale s naším výkonem jsme mohli být spokojeni. S Američany jsme sehráli zcela vyrovnanou i 3. čtvrtinu, ale bohužel se vůbec nepovedl závěr. Takovýto zápas je pro nás určitě obrovskou zkušeností. “