Muži U16 vicemistry Evropy

Čeští basketbalisté do 16 let dokonale využili domácího prostředí ke spanilé jízdě mistrovstvím Evropy. Pardubice a Hradec Králové se staly svědkem vítězného tažení mladíků, jejichž základním cílem byla původně záchrana v Divizi A. Od skromného cíle, jehož splnění se zdálo po všech peripetiích, které tým potkaly před zahájením šampionátu, se parta šestnáctiletých reprezentantů vyšvihla až do výšin evropského mládežnického basketbalu. Jen pro připomenutí – dva týdny před začátkem šampionátu onemocnělo deset z dvanácti hráčů streptokokovou angínou a podstoupili léčbu antibiotiky. Kvůli stejné nemoci navíc český tým přišel tři dny před startem turnaje o Adama Pecháčka, který měl být základním stavebním kamenem.

 

Čeští mladíci však v následujících dvanácti dnech ukázali srdce bojovníků. Prvním vystoupením před domácími natěšenými fanoušky pro ně bylo utkání s favorizovaným Španělskem. V elektrizující atmosféře pardubické Dukly, kde se tísnilo více než 800 diváků, dokázali dokonale svého soupeře zaskočit. Tento zápas byl odrazovým můstkem k dalším skvělým představením. V druhém zápase základní skupiny, který se tentokráte odehrál v hradecké Třebši, zničili Češi řecké basketbalisty o 30 bodů. V posledním zápase v základní skupině s Polskem už de facto o nic nešlo. Češi bez ohledu na výsledek postupovali do osmifinálové skupiny z prvního místa a brali si s sebou maximální možný počet bodů za vítězství nad Španělskem a Řeckem.

 

Do osmifinále Češi nevykročili šťastně. V pondělí 1. srpna nestačili na skvěle hrající Srby, kteří tehdy odehráli asi svůj nejlepší zápas na turnaji. První prohra na turnaji nezanechala na mladících žádné viditelné šrámy. O den později totiž ve vyrovnané koncovce udolali Rusy, čímž si zajistili postup do play-off, které se celé odehrávalo v ČEZ Areně. Před zápasem s Německem, bylo jasné, že pokud Češi svého soupeře porazí, nemusí se na nic ohlížet a do čtvrtfinále nastoupí z prvního místa. O tom, že se tak opravdu stane, rozhodli Češi v další vyrovnané koncovce.

 

Vývoj obou osmifinálových skupin přisoudil českým reprezentantům jako soupeře pro čtvrtfinále ME tým Lotyšska. Souboj prvního se čtvrtým mohl svádět k předčasným závěrům, ale trenéři před zápasem jasně upozorňovali na kvality lotyšských reprezentantů. To, že zápas nebude ničím jednoduchým naznačila už první čtvrtina, ve které Lotyši domácí hráče přehráli o sedm bodů. Vedení Lotyšů se po celý zápas pohybovalo mezi 2 a 7 body a s českým týmem už to nevypadalo dobře. Slušně zaplněná pardubická arena ale opět vybičovala české reprezentanty k dalšímu heroickému výkonu a ti v posledních dvou minutách zápas dokonale otočili, aby mohli po vítězství o dva body postoupit do semifinále.

 

Fyzicky dobře disponovaní hráči Francie byli překážkou pro splnění českého snu o postupu do finále. Vyrovnaný zápas rozhodli Češi nevídanou bodovou šnůrou 20:0 ve třetí čtvrtině a i přes problémy na postu číslo jedna, když měl Radovan Kouřil brzo čtyři fauly a David Zumer se zranil, postoupili k radosti více než tří tisíc diváků do finále.

 

Nevídaná návštěva na mládežnický basketbal 5 085 diváků sledovala naplnění nejoptimističtějšího scénáře. Češi nastoupili k finále ME doma v Pardubicích proti Chorvatsku. V jeho středu opět předváděl další z povedených výkonů Mario Hezonja. Unavení Češi se snažili soupeři vzdorovat, ale v určitých fázích hry je zradila střelba. Přesto se nevzdávali a bojovali až do konce úžasného šampionátu. Odměnou jim je stříbrná medaile na krku.

 

Kromě týmového úspěchu zaznamenal český basketbal také úspěch na individuální úrovni. Radovan Kouřil a Martin Peterka se stali členy All Tournament Teamu. Česká republika tak měla jako jediná dvojnásobné zastoupení v nejlepší pětce turnaje. Český vicemistr Evropy Martin Peterka, který během devíti zápasu zaznamenal šestkrát double-double, bude společně s asistentem trenéra Radkem Tremlem hostem pořadu Téma pro hosty Tomáše Budky (11.8. v 17:15 na ČT4)

 

Gratulujeme hráčům i celému realizačnímu týmu.

 

U16 vicemistři

 

U16 closing

 

All tournament team U16

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport