Muži U16 v závěru přetlačili Lucembursko

Důležitou první výhru si na startu evropského šampionátu divize B v severomakedonském Skopje připsali čeští reprezentanti do šestnácti let. Výběr trenéra Františka Róna přehrál díky skvělé poslední čtvrtině Lucembursko 72:55. Turnaj pokračuje pro český tým v pátek od 21 hodin duelem s Islandem.

Tři čtvrtiny to byl hodně nervózní zápas plný chyb, pro většinu hráčů na obou stranách šlo o první konfrontaci s evropským basketbalem v oficiálním utkání a bylo to znát. V prvním poločase měli více navrch Lucemburčané, kteří se ujali v úvodu hodně defenzivní první čtvrtiny vedení, které drželi až do šestnácté minuty, než svým košem otočil po dlouhé době skóre Alexandr Krob. To Čechy povzbudilo a těsný náskok si pak přenesli i do druhé půle.

Po přestávce se tahalo skóre ze strany na stranu, důležitý byl každý bod a nějakou chvíli to vypadalo, že se bude muset rozhodovat až ve vyrovnané koncovce. Naštěstí ale do poslední čtvrtiny nastoupil úplně jiný český tým než do předchozích třiceti minut zápasu a podle toho to i vypadalo. Češi odstartovali poslední čtvrtinu dvěma trojkami Jakuba Žaluda a Kryštofa Davídka a dostali se do herní pohody, která jim už vydržela do zbytku zápasu. Důležitou trojku dal i čtyři minuty před koncem Jan Broda, který poprvé posunul rozdíl do dvouciferných čísel. V závěru pak Samuel Nohel odrazil dvěma koši pokus o lucemburský nápor a český tým si mohl poslední minuty užít s pohodlným náskokem.

Češi soupeře přeskákali zejména díky 22 útočným doskokům, navíc nasbírali 21 asistencí a donutili soupeře ke 23 ztrátám, které potrestali 28 body. Lucembursko mělo jediného výraznějšího střelce, ale ani 25 bodů Maxe Jungerse nepřekonalo český týmový výkon, který vedl se 13 body Davídek, o bod méně dodal Nohel.

Robin Foniok (asistent trenéra českého týmu): „Zápas plný nervozity a chyb na obou stranách vyhráváme. Hlavně díky dobré obraně ve 4/4. Dobrý vstup do turnaje je velice důležitý, hlavně pro naše sebevědomí.“

Jan Broda (hráč českého týmu): „Do začátku jsme vstoupili ne úplně podle našich představ. Postupem zapasu jsme zlepšili obranu, ale v útoku to skřípalo. Do druhého poločasu jsme vstoupili více koncentrovaní a zapas jsme ke konci třetí čtvrtiny zlomili a dotáhli to do vítězného konce.“